Jak si udržet zaměstnance? Důležitější než mzda jsou mnohdy pracovní podmínky

Česká republika si i v tomto roce drží nízkou nezaměstnanost. Podle Eurostatu klesla míra nezaměstnanosti v červnu pod 2,9 procenta, podíl nezaměstnaných, které Úřad práce ČR evidoval k 31. červenci, činil 4,1 procenta, tedy o 1,3 procentního bodu méně než ve stejném měsíci před rokem.

I tak ale více než 303 tisíc Čechů stále nemělo práci.

Volných míst přitom přibylo – ke konci minulého měsíce jich ÚP ČR nabízel přes 188 tisíc, tedy o 52 tisíc více než ve stejném měsíci loni.  Proč se tyto pozice nedaří obsadit lidmi, kteří práci nemají a aktivně ji hledají?

Podle senior konzultanta TREXIMY Vojtěcha Kořena je problém například v tom, že ve většině regionů ČR nadále převažuje poptávka po zaměstnancích s nižším vzděláním. Poměry na českém trhu práce se přitom mění. „Máme dvanáctkrát více vysokoškoláků, než jsme měli před šedesáti lety,“ uvedl ve čtvrtečním pořadu Českého rozhlasu Plus Radiofórum.

Podle statistik MPSV bylo v loňském roce čtyřicet procent volných pracovních pozic určených pro osoby se základním a nižším vzděláním, 36 procent pro absolventy středních škol a jen 24 procent pro vysokoškoláky. „Ale poměry lidí, kteří jsou na trhu práce, se velmi výrazně mění,“ říká Kořen.

Jenže v ČR podle něj není primárně až tak vysoká poptávka po vysokoškolsky vzdělaných lidech, kterých je čím dál tím více, ale po osobách s nižším vzděláním. „A proto je obrovský převis nabídky pracovních míst – neříkám, že úplně všude, ale ve většině regionů – které zaměstnavatelé potřebují obsadit středoškoláky či osobami, které jsou vyučené nebo vůbec ani nemají výuční list. Ale lidí orientovaných na tyto typy pracovních míst je u nás nyní prostě méně,“ říká.

Místo motivace kompenzace

A co by zaměstnavatelé měli dělat pro to, aby si lidi udrželi? Zvýšit mzdy, nabídnout jim více benefitů?

Podle Kořena pořád vzniká dojem, že problém s nedostatkem zaměstnanců vzniká hlavně kvůli nízkým výdělkům. Významnější roli ale podle něj hraje férovost, to, jak firma k zaměstnancům přistupuje a jaké jim nabízí pracovní podmínky. „A tou klíčovou, která často rozhoduje o tom, jestli lidé budou, nebo nebudou chtít vykonávat danou práci, je směnnost. Vůbec možnost organizovat si svůj osobní život. Protože málokdo si dokáže představit, co to znamená pracovat v noci, pracovat o svátcích, nestýkat se se svojí rodinou… to vám peníze kompenzovat nemůžou,“ tvrdí.

Celá řada zaměstnavatelů v ČR si toto podle něj už uvědomuje, a ti problém s obsazováním pracovních míst nemají. „Největší fluktuace jsou právě, a ne náhodou, u firem, které pracují na několikasměnné provozy… A v okamžiku, kdy o zaměstnanci neuvažujeme jako o investici, ale jako o zdroji, tak on se jako zdroj chová,“ zmínil Kořen v Radiofóru.

Loajalita podle něj navíc musí platit oboustranně. „Nikdo nemůže být dlouhodobě loajálnější firmě, než je ona jemu,“ zdůrazňuje. Situace, kdy stálo před branami firem 50 nezaměstnaných, už neplatí. Ono tam sice podle něj stále stojí padesát lidí – ale náborářů z jiných firem.

Samotné peníze podle Kořena naopak v žádném případě nemají motivační funkci, ale jen kompenzační. „Protože právě kompenzují handicap té práce. A v okamžiku, kdy uvažuji o motivaci, bych měl přemýšlet nad tím, co ty lidi v práci baví, a ne jak jim kompenzovat něco, co je pro ně nepříjemné a fyzicky i psychicky náročné,“ upřesňuje.

 

Přečtěte si další aktuality:

Chyby, kvůli kterým dobří zaměstnanci odcházejí
Jak zapojit do práce introverty? Ocení hlavně soukromí a dostatek času

Jaký je vztah mezi zaměřením žáka a prací jeho rodičů?
O tom, jak je složité získat zaměstnance, rozhoduje i pověst firmy

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

pracevdatech.cz

Tvorba informačních systémů pro podporu personalistiky

Informační systémy