Ajťáci v Evropě: 84 % vzdělaných v oboru IT tvoří muži, v Česku dokonce 93 %

V Evropské unii pracovalo v roce 2017 celkem 2,7 mil. zaměstnanců se vzděláním v oboru informačních a komunikačních technologií. 84 % z těchto zaměstnanců tvořili muži, což znamená, že pouhých 16 % žen napříč zeměmi EU má vzdělání v oboru IT. Vyplývá to ze statistiky vydané Evropským statistickým úřadem.

V České republice bylo z celkového počtu zaměstnanců s IT vzděláním dokonce 93 % můžu. Podobně na tom je ještě Polsko a Maďarsko, kde je podíl mužů se vzděláním zaměřeným na informační technologie shodně 90 %.  Pro porovnání byly v roce 2017 v Evropské unii pouze tři země, kde byl podíl mužů v IT nižší než 75 %, a to Bulharsko (66 %), Irsko (73 %) a Rumunsko (75 %). 

„Český trh práce má v zaměstnávání a vzdělávání žen v IT velké rezervy, zaměstnanci v tomto oboru přitom stále chybí a zaměstnavatelé ve všech regionech je hledají velmi těžko. Data Eurostatu podle mě ukazují, že jen motivace žen ke vzdělávání v oboru IT by mohla celé situaci značně pomoci,“ komentuje podíl žen v IT specialistka na trh práce ze společnosti TREXIMA Martina Hladká.

Více podobných dat o trhu práce v České republice a podílu absolventů jednotlivých oboru v regionech najdete také na webu Práce v datech.

Zdroj: EUROSTAT

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000