Benefit, nebo nevýhoda? Studie shrnuje rizika práce na dálku

Práce na dálku (neboli teleworking) je pro firmy v době nedostatku odborníků stále častějším způsobem, jak bojovat o chybějící personál. Díky rozšíření nových moderních technologií může čím dál tím více lidí pracovat z domova, z pláže nebo například z horské chaty a mohlo by se zdát, že sladit pracovní a rodinný život ještě nikdy nebylo snadnější.

Teleworking je přitom pro zaměstnavatele výhodný. Pokud tuto možnost nabídnou, tak v řadě případů vzroste spokojenost nebo loajalita jejich zaměstnanců, kterým tato flexibilita vyhovuje.

Kromě toho si firmy tímto způsobem mohou snižovat náklady. Například společnost Cisco uvedla, že poté, co svým zaměstnancům povolila práci na dálku, dosáhla roční úspory nákladů ve výši 277 milionů amerických dolarů.

Tento benefit má však háček

Zároveň se ale postupně ukazuje, že s nastavením práce na dálku je třeba postupovat obezřetně. Na některá rizika, která s teleworkingem souvisejí, upozorňuje společnost TREXIMA ve studii Problémy při práci na dálku a jejich řešení pro zaměstnance zpracované pro Asociaci samostatných odborů České republiky.

Mezi rizika práce na dálku z pohledu zaměstnavatele patří například omezená možnost kontroly zaměstnance, složitější komunikace nebo nezkušenost manažerů s vedením týmů, ve kterých část lidí pracuje z domova. V případě zaměstnanců je pak rizikovým faktorem sebedisciplína, izolace od kolegů, ztráta mezilidských kontaktů nebo vymazávání hranic mezi osobním životem a světem práce.

Změna trendu?

Některé příklady ze zahraničí ukazují, že se pohled firem na teleworking postupně mění. K obratu už došlo například ve společnostech IBM nebo Yahoo.

V případě IBM ještě v roce 2007 zhruba 40 % z jejích 400 tisíc zaměstnanců nevyužívalo tradiční kancelář a společnost se chlubila nižšími náklady a rostoucí produktivitou. V současnosti plánuje IBM práci na dálku radikálně omezit. Důvodem je změna charakteru práce v oblasti vývoje softwaru a digitálního marketingu. IBM přitom mezi lety 1995 a 2008 zredukovala plochu kanceláří o 23,7 milionu metrů čtverečních a z toho 17,6 milionu metrů čtverečních prodala za 1,9 miliardy dolarů.

V Yahoo došlo ke změně v roce 2013, kdy ředitelka společnosti Marissa Mayer podpořila zrušení práce z domova. Hlavním argumentem v tomto případě bylo, že společná práce na jednom místě podporuje vzájemnou komunikaci a spolupráci. „Některé nejlepší nápady a rozhodnutí vznikají někde na chodbě a v kafeterii během oběda při diskusích, setkáváních s novými lidmi a při improvizovaných týmových poradách. Abychom byli jedna firma, musíme začít od toho, že budeme fyzicky spolu,“ řekla Mayer.

 

Odborná studie "Problémy při práci na dálku a jejich řešení pro zaměstnance" byla zpracována v rámci projektu ASO „Dopady digitalizace práce na zaměstnanost, kolektivní vyjednávání a sociální zabezpečení zaměstnanců“ (úhrada nákladů vzniklých dle § 320a zákoníku práce pro podporu sociálního dialogu v rámci činnosti ASO v roce 2017).

 

Přečtěte si další aktuality:

O práci z domova lze požádat jednou ročně. Zkušenost z Velké Británie

Informace o mzdách jsou zbraní v rukou firem

Proč se starat o spokojenost zaměstnanců? Podávají lepší výkon

Nejčastějším benefitem v ČR je příspěvek na stravování

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000