Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, bez práce jsou 3 procenta lidí

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V květnu byly podle Eurostatu bez práce 3 procenta Čechů.

Na druhém místě je stejně jako v předchozích měsících Německo – zde květnová míra nezaměstnanosti činila 3,9 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko, ve kterém nezaměstnanost jako v jediné zemi unie stále ještě přesahuje 20 procent (v květnu se jednalo o 22,5 procenta).

V celé Evropské unii nemělo v pátém měsíci tohoto roku práci 7,8 procenta osob, co je nejnižší hodnota od prosince 2008. Pro srovnání, loni v květnu činila míra nezaměstnanosti v EU 8,7 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V květnu 2017 se jednalo o 9,3 procenta.

Nezaměstnanost mladých? Stále problém

Přestože však nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 19,12 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v květnu do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,76 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 16,9 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko, Španělsko a Itálie.  Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 47 procent osob do 25 let a ve Španělsku 39 procent. V Itálii se jednalo o 37 procent, v Chorvatsku o 29 procent, na Kypru o 25 procent, v Portugalsku o 24 procent a ve Francii o 22 procent mladých.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 9,2 procenta byla v květnu po Německu (6,7 procenta) a Nizozemsku (9 procent) třetí nejnižší. Podle Eurostatu bylo bez práce 30 tisíc Čechů do 25 let, což znamená, že se jednalo o 18,8 procenta všech nezaměstnaných v Česku. I v tuzemsku byla tedy nezaměstnanost mladých výrazně vyšší než celková míra nezaměstnanosti.

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v květnu 2017:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Vyšší mzdy i platy. Jak se změnily příjmy podle odvětví

Rozdílů ubývá. Nová data o mzdové nerovnosti v Česku

Česko se o talenty stará hůř než většina západní Evropy

Své vzdělání v práci nevyužívá více než třetina mladých

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000