Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU. Práci ale nemá 8,5 % mladých

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V červenci byly podle Eurostatu bez práce 2,9 procenta Čechů.

Na druhém místě je tak jako v předchozích měsících Německo – červencová míra nezaměstnanosti tu činila 3,7 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále ještě zde jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (v červenci se jednalo o 21,7 procenta).

V celé Evropské unii nemělo v sedmém měsíci tohoto roku práci 7,7 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od prosince 2008. Pro srovnání, loni v červenci činila míra nezaměstnanosti v EU 8,5 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V červenci 2017 se jednalo o 9,1 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále vyšší

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 18,92 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v červenci do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,72 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 16,9 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 44,4 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 38,6 procenta. V Itálii se jednalo o 35,5 procenta, v Chorvatsku o 26,4 procenta, v Portugalsku o 23,8 procenta a ve Francii 23,4 procenta mladých.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 8,5 procenta byla v červenci po Německu (6,5 procenta) druhá nejnižší. Podle Eurostatu bylo bez práce 27 tisíc Čechů do 25 let, což znamená, že se jednalo o 17,6 procenta všech nezaměstnaných v ČR. I v tuzemsku byla tedy nezaměstnanost mladých výrazně vyšší než celková míra nezaměstnanosti.

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v červenci 2017:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Mladých, kteří nepracují ani nestudují, ubývá. Porovnání zemí EU
Své vzdělání v práci nevyužívá více než třetina mladých

Co odrazuje mladé od technických oborů?
Špatná zpráva pro firmy? Déle než 5 let u nich chce zůstat jen třetina mladých lidí

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management