Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za březen

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V březnu bylo podle Eurostatu bez práce 2,2 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě je Malta – březnová míra nezaměstnanosti tu činila 3,3 procenta. Následuje Německo s mírou nezaměstnanosti 3,4 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále zde ještě jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (podle posledních dostupných údajů se jednalo o 20,6 procenta).

V celé Evropské unii nemělo ve třetím měsíci tohoto roku práci 7,1 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od září 2008. Pro srovnání, loni v březnu činila míra nezaměstnanosti v EU 7,9 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V březnu 2018 se jednalo o 8,5 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále problém

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 17,48 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v březnu do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,5 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 15,6 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 42,3 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 35 procent. V Itálii se jednalo o 31,7 procenta, v Chorvatsku o 23,3 procenta, na Kypru o 22,8 procenta, ve Francii o 21,5 procenta a v Portugalsku o 21,3 procenta.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 6,8 procenta byla v březnu druhá nejnižší v EU. Méně to bylo pouze v Německu (6,1 procenta). Podle Eurostatu bylo bez práce 20 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let.

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v březnu 2018:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Kdo nejčastěji opouští firmy v ČR: Mladí a vyučení lidé

Proč přicházejí firmy o zaměstnance? Hlavní roli hraje výdělek

Průzkum ukázal, co čekají české firmy od letošního roku

Odpracovaná doba se zkrátila. Data za rok 2017

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management