Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za únor

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V únoru bylo podle Eurostatu bez práce 2,4 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě jsou Německo a Malta – únorová míra nezaměstnanosti činila v obou zemích 3,5 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále zde ještě jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (podle posledních dostupných údajů se jednalo o 20,8 procenta).

V celé Evropské unii nemělo ve druhém měsíci tohoto roku práci 7,1 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od září 2008. Pro srovnání, loni v únoru činila míra nezaměstnanosti v EU 8 procent. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V únoru 2018 se jednalo o 8,5 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále problém

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 17,63 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v únoru do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,59 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 15,9 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 45 procent osob do 25 let a ve Španělsku 35,5 procenta. V Itálii se jednalo o 32,8 procenta, v Chorvatsku o 25 procent, na Kypru o 23,1 procenta, ve Francii o 21,6 procenta a v Portugalsku o 21,4 procenta.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 7,5 procenta byla v únoru třetí nejnižší v EU. Méně to bylo pouze v Německu (6,2 procenta) a v Nizozemsku (7,2 procenta). Podle Eurostatu bylo bez práce 24 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let.
 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v únoru 2018:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Prodavači, řidiči, nástrojáři. Ve kterých odvětvích loni pracovalo nejvíce osob

Loni opustilo střední školy 3400 mladých kuchařů. Bude to stačit?

Nedostatek technických profesí se projevuje. Komu loni nejvíce rostly mzdy

V roce 2017 rostly mzdy i platy, ukazuje podrobná statistika

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management