Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za září

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V září bylo podle Eurostatu bez práce 2,7 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě je tak jako v předchozích měsících Německo – zářijová míra nezaměstnanosti tu činila 3,6 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále ještě zde jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (v září se jednalo o 21 procent).

V celé Evropské unii nemělo v devátém měsíci tohoto roku práci 7,5 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od listopadu 2008. Pro srovnání, loni v září činila míra nezaměstnanosti v EU 8,4 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V září 2017 se jednalo o 8,9 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále vyšší

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 18,45 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v září do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,74 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 16,6 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 42,8 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 37,2 procenta. V Itálii se jednalo o 35,7 procenta, v Portugalsku o 25,7 procenta, na Kypru 25,5 procenta a v Chorvatsku o 25 procent.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 7,5 procenta byla v září po Německu (6,4 procenta) druhou nejnižší. Podle Eurostatu bylo bez práce 24 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let. I v tuzemsku byla tedy nezaměstnanost mladých výrazně vyšší než celková míra nezaměstnanosti.

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v září 2017:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Jak se liší nezaměstnanost žen a mužů. Porovnání regionů

Jak se zvýšily mzdy a platy. Výsledky za první pololetí 2017

O pětinu nižší výdělek? Jak se liší mzdy mladých a osob v předdůchodovém věku

Novou práci bychom našli do čtvrt roku, věří většina mladých

 

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management