Čím bude vaše dítě? 30 perspektivních profesí ve Zlínském kraji

Přemýšlíte, jaké povolání je pro vaše dítě vhodné, aby nemělo v budoucnu problém s uplatněním? Je to zedník, kuchař, plastikář, nástrojař, elekrotechnik, zdravotní sestra, účetní, obchodní zástupce, IT specialista nebo třeba inženýr chemie?

Všechna tato povolání a mnohá další se objevují mezi třicítkou profesí, které byly vybrány jako klíčové z hlediska jejich uplatnitelnosti. Hledáte-li práci, která má budoucnost a firmy nebo organizace ji často poptávají, podívejte se na data na webových stránkách http://www.monitorzk.cz/ v sekci 30 klíčových profesí Zlínského kraje.

„Při výběru třiceti klíčových profesí byla zohledněna nejen odvětvová struktura ekonomiky a zaměstnanosti ve Zlínském kraji, ale také současná i očekávaná poptávka zaměstnavatelů, dále dopady demografického vývoje či technologických změn na profese ve Zlínském kraji,“ říká Martina Hladká ze společnosti TREXIMA, která je garantem monitoru Klíčové profese.

Karty profesí

Každá profese má vytvořenou tzv. kartu, která na prvním místě zahrnuje popis, co zaměstnanec na dané pracovní pozici dělá. Kromě toho obsahuje další informace vztahující se přímo ke Zlínskému kraji, a to o měsíční mzdě včetně trendu růstu či poklesu, který mzda vykazuje v porovnání s výsledky za předchozí rok. Stejně tak se tu dozvíte podrobnosti o požadovaném vzdělání, možnostech studia či volných místech v kraji.

Chcete například pracovat jako seřizovač a obsluha obráběcích strojů? Na našich stránkách se dozvíte, že hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců se ve Zlínském kraji pohybuje od 19 900 do 36 400 Kč, v České republice vykonává toto povolání 61 700 osob, přičemž ve Zlínském kraji je to 5 600 osob. Aktuálně firmy v regionu prostřednictvím Úřadu práce poptávají 443 zámečníků a k výkonu této profese je nutné mít středoškolské vzdělání s výučním listem v oboru Obráběč kovů. To lze získat na deseti školách ve Zlínském kraji.

 „Věřím, že karty profesí mohou být dobrým vodítkem pro zřizovatele škol, pro firmy, které si vychovávají své budoucí zaměstnance, i pro rodiče a žáky, kteří uvažují o výběru budoucího povolání,“ uvádí Iveta Táborská, ředitelka Krajské hospodářské komory Zlínského kraje.

„28. února je proto budeme představovat ve Zlíně i na setkání kariérních poradců v rámci konference Kariérové poradenství – trendy, tipy, inspirace, kterou pořádá Krajský úřad Zlínského kraje. Pro jejich práci mohou být souhrnná data dobrým pomocníkem,“ dodává.

Zdrojem dat na kartách o volných místech jsou informace Úřadu práce z roku 2017, údaje o mzdách pocházejí z Informačního systému o průměrném výdělku. Data budou aktualizována jednou ročně v jarních měsících.

 

Přečtěte si další aktuality:

Práci z domova umožňuje každá čtvrtá firma v ČR

Nový projekt přinese data o trhu práce ve Zlínském kraji

Mějte přehled o zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Kolik informatiků opustí střední školy a kde je firmy najdou?

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management