Čtyři vlastnosti správně nastaveného firemního mzdového systému

Mzdové a motivační systémy jsou pro fungování českých firem zásadní. Firmy se tak pravidelně snaží o jejich zkvalitňování. Jaký by však měl být ten správný mzdový systém a jak jej hodnotí přímo v českých firmách?

Kvalitní a správně nastavený mzdový systém by měl splňovat čtyři základní atributy, aby mohl plnit svou hlavní roli, a to motivovat zaměstnance ke skvělým pracovním výkonům.

  1. Transparentnost – všichni zaměstnanci a samozřejmě manažeři a vedoucí týmů by měli vědět, jak je odměňování ve firmě nastaveno. Z čeho se jejich mzda skládá a za co a jak jsou oceňováni.
  2. Srozumitelnost – systém může být sice transparentní, ale pro většinu zaměstnanců nejasný. Vše by mělo být nastaveno tak, aby tomu každý ze zaměstnanců dokázal porozumět.
  3. Motivace – systém odměn by měl motivovat všechny zaměstnance ve všech kategoriích, nejenom určité skupiny a v ostatních tak vzbuzovat dojem, že jsou opomíjeni a jejich práce je méně důležitá a hůře oceňována.
  4. Spravedlnost – nastavení mzdového systému by mělo být spravedlivé, nikoho neznevýhodňovat a spravedlivě oceňovat všechny zaměstnance podle jejich pracovního zařazení a kompetencí.

 

Ve 13. šetření HR Monitoru mezi českými firmami na téma nastavení mzdových systémů se ukázalo, že většina respondentů výzkumu oceňuje jednoznačně stanovená pravidla a srozumitelnost mzdových systémů. Schopnost mzdového systému motivovat a spravedlivě rozlišit pracovní výkony zaměstnanců však pětina respondentů hodnotí negativně.

 

 

Více z výsledků nejnovějšího šetření HR Monitoru: Nastavení mzdového systému ve firmách v ČR najdete zde.

 

Přečtěte si další podobné články:

Polovina českých zaměstnanců se cítí v práci přetíženě a unaveně

Jak jsou na tom české firmy s nastavením mzdových systémů, odhaluje nový HR Monitor

Čtyřdenní pracovní týden může dělat zaměstnance šťastnějšími

Geniální, inspirativní nebo tolerovaný? Jaký by měl být ten správný šéf

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000