Jak pracují matky malých dětí - porovnání zemí EU

Česká republika má menší podíl pracujících matek než většina zemí Evropské unie. Ukazuje to statistika Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která srovnává zaměstnanost u žen z EU (s výjimkou Švédska) mezi 15 a 64 lety s dětmi do 14 let.

V Česku pracuje 61,6 % těchto matek. Pro srovnání, průměr EU činí 67, 6 %, v Německu je zaměstnaných 69 % matek, ve Francii 72,2 %, v Rakousku 75,7 % a například v Dánsku 82 %. Méně matek než v ČR pracuje naopak třeba v Maďarsku (58,1 %), na Slovensku (56,6 %) a v Řecku (52,2 %).

Ze zmíněných 61,6 % matek jich většina (více než 90 %) pracuje na plný úvazek. To je rozdíl proti zmiňovanému Německu či Rakousku. V těchto zemích sice celkově pracuje více matek dětí do 14 let, v obou případech však více než polovina z nich na částečný úvazek.

Pokud jde o matky dětí do dvou let, z těch v České republice pracuje pouze 22,3 %. S výjimkou Slovenska a Maďarska to je nejméně v EU. Například v Dánsku je zamětsnaných 75,8 % těchto matek, v Portugalsku 73,2 %, v Rakousku 66,4 % a v Německu 51,5 %.

Ve skupině matek, jejichž nejmladší dítě má 3 až 5 let, jich v Česku chodí do práce 71,9 %. Toto číslo se už nijak neliší od podílu v západní Evropě a ve srovnání se Slovenskem, Polskem i Maďarskem je vyšší. Z žen s nejmladším dítětem mezi 6 až 14 lety jich pracuje 86,9 %, což je v EU po Finsku dokonce nejvyšší podíl.

Míra zaměstnanosti matek ve věku 15 až 64 let v zemích EU:

Zdroj: OECD

 

Přečtěte si další aktuality:

Ve kterých oborech narazíte častěji na ženy a ve kterých na muže?

Kromě zaměstnání i péče o domácnost. Podle 38 procent Češek ideální model

Proč se starat o spokojenost zaměstnanců? Podávají lepší pracovní výkon

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000