Jak se liší ekonomická aktivita žen a mužů. Porovnání regionů

Více než polovina všech žen ve světě není ekonomicky aktivních. Ukazuje to červnová analýza Mezinárodní organizace práce (ILO).

Míra ekonomické aktivity žen, tedy podíl všech zaměstnaných nebo nezaměstnaných žen, které hledají práci, letos činí 49,4 %. To je o téměř 27 procentních bodů méně než v případě mužů. Na podobné úrovni by přitom tento ukazatel měl podle předpovědi ILO zůstat i v příštím roce.

Nejvyšší míru ekonomické aktivity mají ženy v zemích subsaharské Afriky, kde se jedná o 64,6 %. Následuje region východní Asie (61,3 %), tedy například Čína, Japonsko a Jižní Korea.

V USA a Kanadě je ekonomicky aktivních 56,2 % žen, ve východní Evropě, kam ILO kromě Ukrajiny, Běloruska, Ruska, Moldávie či Bulharska řadí i Českou republiku, 53 % žen a na zbytku starého kontinentu 51,3 %.

Nejnižší míru ekonomické aktivity naopak ILO eviduje v arabských zemích (21,2 %), například v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu nebo Ománu, a v severní Africe, tedy v Maroku, Libyi, Tunisku, Alžírsku, Egyptě, Súdánu a Západní Sahaře, kde se jedná o 22,9 %.

O více než 50 procentních bodů se míra ekonomické aktivity žen a mužů liší v již zmíněné severní Africe a v arabských zemích, stejně tak v jižní Asii, tedy například v Indii, Bangladéši, Nepálu či Pákistánu. Nejmenší rozdíl naopak panuje v subsaharské Africe a v Severní Americe.

 

Míra ekonomické aktivity žen v roce 2017:

Zdroj: Mezinárodní organizace práce

 

Přečtěte si další aktuality:

Ve kterých oborech narazíte častěji na ženy?
Jak pracují matky malých dětí - porovnání zemí EU

Občané EU jsou ekonomicky aktivnější než cizinci. Srovnání Eurostatu
Průměrný Čech bude ekonomicky aktivní 35 let

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000