Jak si udržet zaměstnance. Tipy pro manažery

Nový rok je tradičně dobou předsevzetí. Řada z nich přitom souvisí i se zaměstnáním. Potvrzuje to například studie americké společnosti Spherion Staffing z listopadu 2016, podle které má pracovní změny v plánu 62 procent zaměstnanců v USA. A nemusí jít jen o změnu firmy. Na „novoročním seznamu“ se objevuje i třeba plán kariérně růst, vyjednat si vyšší plat nebo vyzkoušet podnikání.

„S příchodem nového roku je pro zaměstnance ideální čas zastavit se a zvážit, jestli jsou v práci skutečně šťastni a jestli by chtěli svoji současnou profesní situaci nějak vylepšit,“ shrnuje Sandy Mazur ze Spherion Staffing.

Co udělat pro to, abyste si Vaše zaměstnance udrželi i v příštím roce? Časopis Fortune sestavil stručnou „novoroční kuchařku“ pro manažery. Objevily se v ní například následující tipy:

1. Držte se firemní vize

Pokud nebude mít zaměstnanec jasnou představu, jakou má firma vizi, misi a kulturu, může snadno přijít o motivaci k práci. Příchod nového roku je běžně spojen s bilancováním a plánováním na další období. To je ideální příležitost, abyste zaměstnancům připomněli i zmíněné hodnoty.

2. Ujasněte si role

Kromě toho, že by měl zaměstnanec mít jasno v tom, co dělá firma jako taková, by se měl orientovat i v tom, jakou hraje v organizaci roli. Srozumitelné rozdělení úkolů a kvalitní komunikace mají opět vliv na motivaci zaměstnanců. Zároveň tak vedou k vyšší produktivitě.

Zároveň nechejte zaměstnancům prostor na to, aby se mohli skutečně věnovat práci, kvůli které jste je přijali.

3. Sledujte výsledky

Aby zaměstnanci zůstali produktivní a udrželi si chuť k práci, tak je třeba pravidelně měřit jejich výsledky a hodnotit, jak se jim co podařilo.

4. Komunikujte

Spoléhat se na e-mail jako hlavní zdroj komunikace může být zdlouhavé a neefektivní. Osobní interakce je samozřejmě nejlepší, kromě toho usnadňují výměnu názorů a zkušeností různé firemní sociální sítě, videohovory či online sdílení dokumentů.

5. Komunikujte pravidelně

Zaměstnanci by se měli se svými šéfy i s vedením firmy pravidelně setkávat. Udělejte si čas na meetingy, kde se zaměstnanci dozví o aktuální situaci a firemních cílech, stejně tak na osobní schůzky, na kterých bude prostor pro zpětnou vazbu.

 

Přečtěte si další aktuality:

Mezinárodní průzkum: O co mají zájem mladí zaměstnanci?

Jak správně nastavit mzdový systém – první část

Příliš vysoké provize nemotivují. Jakou část mzdy by měly tvořit?

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000