Jaký obor by mělo jít studovat vaše dítě? Známe profese s nejnižší mírou nezaměstnanosti

Řídící pracovníci ve stavebnictví, lékaři specialisté nebo programátoři to jsou profese, které mají v České republice nulovou míru nezaměstnanosti. Znamená to, že lidé v těchto oborech najdou spolehlivě práci. Udává to studie nezaměstnanosti absolventů zpracovaná Národním ústavem pro vzdělávání.

Na podprůměrnou míru nezaměstnanosti, která nerozlišuje vzdělání ani vystudovaný obor, ale pouze vykonávanou profesi, dosahují zejména pracovníci s vysokoškolským magisterským vzděláním. Nejlépe jsou na tom při hledání práce (nezaměstnanost v těchto oborech je nulová) potom již zmiňovaní pracovníci ve stavebnictví, lékaři specialisté, programátoři a IT pracovníci a úředníci. U úředníků dokonce nezáleží na vzdělání, podprůměrné míry nezaměstnanosti dosahují i pracovníci s nižším vzděláním. Velmi málo nezaměstnaných najdeme také mezi mzdovými účetními, stavebními techniky a inženýry a strojírenskými techniky. Špatně si nevedou ani učitelé na vysokých, vyšších a středních školách, lidé v řídících pozicích nebo policisté.

Mezi profese, ve kterých je naopak zaznamenána nejvyšší míra nezaměstnanosti, patří číšníci a servírky, uklízeči a pomocný personál, prodavači, cukráři, pekaři, chovatelé hospodářských zvířat a pracovníci ostrahy.  Jedná se o profese nevyžadující maturitní vzdělání, data tak odpovídají závěrům studie, že největší nezaměstnanost je mezi absolventy s výučním listem. Mezi maturanty potom najdeme nejvíce nezaměstnaných v oboru peněžnictví.

Zdroj: Národní ústav pro vzdělávání

Přečtěte si další aktuality:

Téměř 17 procent. Jak se odměny v prvním pololetí 2018 podílely na mzdách

Předpokládaný počet odpracovaných let vzrostl v EU na 36

Částečných úvazků v ČR přibývá. Proti unii je ale jejich podíl sotva třetinový

Co řeší soudy a inspektoráty? Například chybné odměňování práce přesčas

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000