Jakým větám se raději vyhnout? Pět tipů pro manažery

Důvěra mezi zaměstnanci a manažery je základním stavebním kamenem dobrých vztahů na pracovišti. Totéž platí i pro vzájemný respekt.

„Manažeři mají obrovský vliv na to, kolik zaměstnanci vydělávají, na jakých dělají projektech a jak mají rozvrženou práci, jak se kariérně posouvají a jak se jim celkově v práci daří,“ shrnuje odbornice na HR Liz Ryanová v magazínu Forbes.

Pokud mezi lidmi a jejich nadřízenými panuje strach a podezřívavost, může to motivaci pracovníků naopak vážně narušit. Kromě toho, že zaměstnanci jednoduše přicházejí o radost z práce, jim tak bude chybět jistota, kam se jejich kariéra vyvíjí.

Jak tomu zabránit? Ryanová shrnuje pět vět, kterým by se manažeři raději měli vyhnout. Dávat si na ně pozor je podle ní důležité i proto, že řada z nich často zazní v neformálních okamžicích a zdánlivě mohou působit naprosto neškodně.

1. Já zde pravidla nevytvářím, jen se je snažím dodržovat

Podobná věta podle Ryanové svědčí o neschopnosti manažera prosazovat vlastní názory a postavit se za svůj tým. „Od žádného lídra se nečeká, že bude jen vynucovat pravidla – to nevyžaduje žádné manažerské dovednosti,“ zdůrazňuje.

2. Ve světě byznysu musí bojovat každý sám za sebe

Pokud manažer zastává podobný názor, tak tím opět dává zaměstnancům jasně najevo, že je v případě jakéhokoliv problému hodí přes palubu.

3. Já ani vy tu nejsme placeni za to, abychom měli názor

Možná jde o snadný způsob, jak umlčet podřízené, kteří se snaží najít i jiná řešení. Co ale respekt, podpora inovací a kreativity?

4. Pravidla jsou pravidla a nedělám žádné výjimky

Stejně jako v osobním životě platí, že každé rozhodnutí je nutné posuzovat v konkrétním kontextu. Lídři, kteří dávají přednost zavedenému „jízdnímu řádu“, podle Ryanové ukazují, že „mají raději bezpečnou jistotu, než aby používali svůj mozek, srdce a instinkt“ a bojí se jakéhokoliv rozhodování.

5. Osobní problémy do práce nepatří

Pokud šéf nechce vědět, co zrovna jejich zaměstnance zajímá, nejde podle Ryanové o manažery, kteří by byli jakkoliv schopni lidi rozvíjet nebo učit.

 

Přečtěte si další články:

Proč najmout uchazeče, který už vystřídal několik zaměstnavatelů

Firemní vize by neměla existovat jen v hlavě ředitele

Nejvíce nás letos bude omezovat nedostatek lidí, očekávají firmy v ČR

Dva zlozvyky, kterými mohou manažeři nakazit své podřízené

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000