Kdo nejčastěji opouští firmy v ČR: Mladí a vyučení lidé

Podat výpověď a odejít ke konkurenci? Díky oživení české ekonomiky v posledních letech se zaměstnanci přestali bát změnit místo, a pokud nejsou spokojeni, stále častěji se poohlížejí po lepší nabídce jinde.

Zdaleka nejvíce to přitom dělají mladí lidé bez vyššího vzdělání. S nežádoucí fluktuací vyučených lidí má zkušenost 78 % tuzemských firem. Pro srovnání, nežádoucí fluktuace středoškoláků s maturitou trápí jen 39 % z nich. S odchody vysokoškoláků, kteří absolvovali magisterské nebo doktorské vzdělání, se jich potýká 15 % a s fluktuací bakalářů jen 5 %.

Ukazuje to průzkum HR Monitor, který zjišťoval, jak jsou na tom zaměstnavatelé v ČR s nežádoucí fluktuací zaměstnanců.
 

Podíl firem, které mají problém s nežádoucí fluktuací zaměstnanců s uvedeným vzděláním:Zdroj: HR Monitor, TREXIMA


Nejčastějším důvodem k odchodu zaměstnance ze společnosti je podle šetření výše mzdy nebo platu – kvůli výdělku loni opustilo místo 70 % zaměstnanců. Druhý nejčastější důvod, organizaci práce (sem spadá například směnný provoz) zmínilo při odchodu z firmy jen 42 % osob.

Fluktuace podle věku

Zároveň je z průzkumu patrné, že nejochotněji mění práci mladí lidé. S odchodem zaměstnanců ve věku 20 až 29 let má zkušenost 79 % podniků v České republice. S tím, že jim dávají výpověď třicátníci, se potýká více než polovina respondentů, naopak s fluktuací zaměstnanců mezi 40 a 49 lety se setkalo jen 11 % z nich.
 

Podíl firem, které mají problém s nežádoucí fluktuací zaměstnanců v uvedeném věku:Zdroj: HR Monitor, TREXIMA


Pokud bychom se podívali jen na skupinu vyučených zaměstnanců, tak zde má s odchodem lidí mezi 20 až 29 lety zkušenost 81 % firem a s odchodem třicátníků pak 53 % respondentů.

U zaměstnanců s magisterským či doktorským vzděláním mají firmy problém s nežádoucí fluktuací hlavně u třicátníků (73 % dotázaných). Důvodem může být pozdější vstup vysokoškoláků na trh práce.

 

Přečtěte si další aktuality:

Loni opustilo střední školy 3400 mladých kuchařů. Bude to stačit?

Přicházíte o zaměstnance? Pohled do automobilového průmyslu ČR

Neformálnímu vzdělávání se věnují čtyři Češi z deseti

Startuje nový web s daty o zaměstnanosti

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000