Kolik přibude v Česku zedníků? Aktuálně by studenti vykryli jen 44 % volných míst

Jednou z nedostatkových profesí v Česku jsou i zedníci. Na Úřadu práce ČR jich koncem dubna 2017 sháněly firmy celkem 4579, a celkově tak šlo o devátou nejvíce poptávanou profesi – po dělnících, svářečích, kuchařích nebo například skladnících.

Podle šetření Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) přitom nových řemeslníků přibývá stále méně. V loňském roce se počet absolventů oboru „zedník“ meziročně snížil o 16 %, ve srovnání s rokem 2005 pak dokonce o 49 %.

AMSP loni evidovala 361 čerstvě vystudovaných zedníků, podle dat TREXIMY bylo v Česku ve školním roce 2016/2017 celkem 538 absolventů – v učebních oborech „zedník“, „zednické práce“ a „stavební práce“.

Kolik jich opustí školy letos a v následujících letech?

Podle nástroje Práce v datech, který TREXIMA provozuje, aktuálně studuje zmíněné učební obory celkem 2020 učňů. To odpovídá jen 44 % řemeslníků, které zaměstnavatelé v Česku nyní poptávají.

Ve třetím ročníku jich je 560, ve druhém 647 a v prvním 813.

Ve kterých krajích hledat?

Nejvíce studentů najdeme v Moravskoslezském kraji (356), Ústeckém a Jihomoravském kraji (305, resp. 236 osob). Nejméně jich je naopak v Karlovarském kraji (53) a v Praze (61 studentů).
 

Studenti oborů „zedník“, „zednické práce a „stavební práce“ podle krajů:

Zdroj: TREXIMA, Práce v datech


Ve školním roce 2017/2018 vyučovalo zmíněné obory 113 středních škol v České republice. Nejvíce jich najdeme ve Středočeském a Ústeckém kraji (v obou 13) a v Moravskoslezském kraji (12). Na druhé straně „žebříčku“ je opět Hlavní město Praha, kde lze tyto obory studovat jen na třech středních školách. Totéž platí i pro Karlovarský kraj.

Nejvíce studentů mají Střední škola stavební a dřevozpracující v Ostravě (66), Střední škola stavebních řemesel v Brně (55) a Střední odborné učiliště stavební v Plzni (52). Nejvíce zedníků-absolventů loni opustilo Střední odborné učiliště Kyjov (21) a Střední školu polytechnickou v Olomouci (21).

Celkem osm středních škol v České republice sice studium na zedníka nabízí, ale v současné době žádné studenty nemá. Jedná se například o učiliště v Berouně, Litoměřicích nebo v České Lípě.

Nejvíce prváků loni nastoupilo na již zmíněnou SŠ stavební a dřevozpracující v Ostravě (37) a na SŠ lodní dopravy a technických řemesel v Děčíně (23). Šestnáct škol, které obory „zedník“ a „zednické práce“ nabízejí, naopak vůbec žádné prváky tohoto zaměření nemělo.

 

Práce v datech

Údaje o studentech a absolventech středních škol mapuje TREXIMA pomocí nástroje Práce v datech. Pomocí této aplikace lze zjistit počty studentů a absolventů v jednotlivých oborech i regionech České republiky. Ekonomové a personalisté tak mohou jednoduše dohledat, kolik potenciálních zaměstnanců v jejich odvětví a kraji nebo okrese přibude. Kromě dat o studentech přináší Práce v datech i výsledky šetření mezi českými personalisty HR Monitor. Zároveň nástroj mapuje celkovou zaměstnanost a údaje o absolventech vysokých škol v ČR

 

Přečtěte si další aktuality:

Proč přicházejí firmy o zaměstnance? Hlavní roli hraje výdělek

Kde hledat mladé skladníky: Nejvíce jich opustí školy v Ústeckém kraji

Nezaměstnanost čerstvých absolventů klesá. Nová statistika

Mějte přehled o zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management