Loni opustilo střední školy 3400 mladých kuchařů. Bude to stačit?

Mezi profese, kterých je v České republice dlouhodobě nedostatek, patří i kuchaři. Koncem ledna 2018 bylo na Úřadu práce ČR celkem 6136 volných míst v tomto oboru. Meziročně tedy zájem o kuchaře vzrostl – ve stejné období loňského roku jich zaměstnavatelé poptávali „jen“ 4062.

Povede se uvedený nedostatek v nejbližších letech vykrýt čerstvými absolventy?

Podle společnosti TREXIMA opustilo střední školy ve školním roce 2016/2017 celkem 3396 osob s touto kvalifikací. Ve studiu na vysokých školách jich loni pokračovala necelá stovka, zbylých 3300 mladých lidí nastoupilo na trh práce.

Nejvíce absolventů loni pocházelo z Prahy (437), Moravskoslezského a Středočeského kraje (403, resp. 356 absolventů) Nejméně jich bylo v Libereckém a Karlovarském kraji, kde přibylo pouze 130, resp. 158 kuchařů.


Absolventi ve školním roce 2016/2017 podle krajů:Zdroj: TREXIMA, Práce v datech


Ve kterých krajích hledat?

Většina čerstvých absolventů (3065 osob) vystudovala učební obor „Kuchař – číšník“, maturitní obor „Gastronomie“ navštěvovalo 331 z nich. Na obou těchto oborech přitom loni studovalo celkem 14 588 žáků, z toho 5 496 teprve v prvním ročníku.

 

Zdroj: TREXIMA, Práce v datech
 

Ve školním roce 2016/2017 vyučovalo zmíněné obory 161 středních škol v České republice. Nejvíce jich najdeme ve Středočeském kraji, a to 19, dále v Moravskoslezském a v Jihomoravském kraji (17, resp. 16 škol). Na druhé straně „žebříčku“ je opět Liberecký kraj. Zde lze tyto obory studovat jen na šesti středních školách. Totéž platí i pro Karlovarský kraj.

Nejvíce studentů měly Střední škola společného stravování v Ostravě (386) a Hotelová škola v Plzni (359). Nejvíce absolventů loni opustilo SŠ gastronomickou a hotelovou s r.o. v Praze (123) a již zmíněnou ostravskou střední školu.

 

Údaje o studentech a absolventech středních škol mapuje TREXIMA pomocí nástroje Práce v datech. Pomocí této aplikace lze zjistit počty studentů či absolventů v jednotlivých oborech i regionech České republiky. Ekonomové a personalisté tak mohou jednoduše dohledat, kolik potenciálních zaměstnanců v jejich odvětví a kraji nebo okrese přibude.

 

Přečtěte si další aktuality:

Přicházíte o zaměstnance? Pohled do automobilového průmyslu ČR

Kde hledat mladé skladníky: Nejvíce jich opustí školy v Ústeckém kraji

Mějte přehled o zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Nový projekt přinese data o trhu práce ve Zlínském kraji

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000