Máte vyřešené nástupnictví? Odchod klíčového zaměstnance může ohrozit chod firmy

Nábor nových lidí není jediným úkolem, který mají personalisté v době rekordně nízké nezaměstnanosti na starost. Stejným dílem se musí starat i o to, aby ve firmě udrželi současné zaměstnance a aby za ně případně dokázali obstarat náhradu.

„U některých pozic je priorita nástupnictví obrovská– protože ve chvíli kdy odejde nějaký odborník, tu často není náhrada a může dlouho hledat, než firma někoho adekvátního najde,“ vysvětluje ředitel Treximy Jaromír Janoš. Odchody klíčových lidí jsou podle něj také často důvodem, proč i relativně úspěšné firmy začnou mít závažné problémy.

Jak se podobné situaci vyhnout

Z toho důvodu je důležité vědět, u koho ve firmě reálně hrozí odchod a které pozice mají vyšší prioritu nástupnictví než ostatní.

Jak ale informace, které z žádných tvrdých dat neplynou, získat?

„Některé poradenské firmy se chlubí, že hloubkovou analýzou komunikace v emailech nebo aktivity na sociálních sítích vám identifikují, u kterých zaměstnanců hrozí odchod,“ uvádí Janoš. „Nevím tedy, jestli byste si chtěli nasazovat takového Velkého bratra na vaše lidi, já rozhodně ne,“ dodává ovšem.

Další možnou cestou podle něj je, že šéf tento úkol svěří manažerům, kteří by o svém týmu měli mít přehled. „Pak dávám na jejich odhad, jak vidí riziko odchodu daného člověka – jak se chová, jak mluví, zda cítí, že je spokojený,“ říká Janoš.

Stejně tak by měl právě manažer primárně vědět, u koho z jeho týmu je priorita nástupnictví obzvlášť vysoká. „Že na tomto člověku něco stojí, že to je jediná osoba, která umí určitou věc, je velký problém na trhu práce kohokoliv takového sehnat a ve chvíli, kdy bychom si měli náhradu vychovat ve firmě, tak to bude trvat půl roku,“ vyjmenovává šéf Treximy.

Jak riziko odchodu, tak prioritu nástupnictví, by manažeři měli vyznačovat do personálního softwaru. „A pokud pak šéf u nějakého zaměstnance uvidí, že je tam vysoká priorita nástupnictví a zároveň vysoká pravděpodobnost odchodu, získá vlastně informaci o riziku, které může zásadně ohrozit chod celé firmy,“ uzavírá Janoš.

 

Přečtěte si další články:

Firmy měří náklady na HR. To, zda se investice vrátí, už ale většinou ne

Nábor nových lidí může vyjít dráž než péče o současné zaměstnance

Komentář: O mzdě by se nemělo mlžit. Zvláště u náboru

Dobře nastavený HR controlling může firmě ušetřit peníze

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000