Nedostatek technických profesí se projevuje. Komu loni nejvíce rostly mzdy

V roce 2017 si ve mzdové sféře nejvíce přilepšili lidé, kteří pracují v kategorii zaměstnání „inženýři elektronici technologové, normovači“. Vyplývá to z údajů v Informačním systému o průměrném výdělku (ISPV), který zpracovává TREXIMA pro Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Medián jejich hrubé měsíční mzdy se meziročně zvýšil o 22 % - z 36 562 Kč na 44 668 Kč. „Technické profese jsou dnes ceněné, je jich málo a těžko se shání a firmy se je chtějí udržet,“ vysvětluje analytička TREXIMY Markéta Nesrstová.

O 21 % meziročně vzrostl medián hrubé měsíční mzdy v odvětví „návrháři (grafici) reklamní, komerční, propagační“ a o 19 % pak v odvětvích „bánští záchranáři a mechanici báňské záchranné služby“ a „řidiči autobusů v dálkové přepravě osob“. „Zde může být důvodem vládou schválené zvýšení mezd řidičům na podzim 2017,“ uvádí Nesrstová. Tento růst se podle ní může ještě více projevit v roce 2018.

 

Ve kterých odvětvích došlo v r. 2017 k největšímu meziročnímu růstu výdělků:

 

Podrobnější srovnání dat z ISPV najdete v článku na Aktuálně.cz. Kromě přehledu, kdo si nejvíce přilepšil ve mzdové a v platové sféře, se zde také můžete podívat, kdo si v roce 2017 vydělal nejvíce a kdo naopak nejméně.

 

Přečtěte si další aktuality:

V roce 2017 rostly mzdy i platy, ukazuje podrobná statistika

O pětinu nižší výdělek? Jak se liší mzdy mladých a osob v předdůchodovém věku

Rozdílů ubývá. Nová data o mzdové nerovnosti v Česku

Kromě náboru si všímejte i stálých zaměstnanců, vzkazuje expert firmám

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000