Nedostatek zaměstnanců se v zemích EU prohlubuje

Počet společností, které mají problém s obsazením volných míst, v České republice od počátku roku 2014 vzrostl o 166 procent. Vyplývá to z výpočtu agentury Bloomberg.

Vůbec nejvíce se podle ní potýkají s nedostatkem zaměstnanců firmy v Lotyšsku. Zde se od prvního čtvrtletí roku 2014 zvýšil počet podniků, kterým chybí lidé, o přibližně 230 procent. V dalších vybraných zemích Evropské unie byl už tento nárůst nižší - v Chorvatsku, Lucembursku, Polsku a Slovinsku se pohyboval nad 60 procenty. A například na Slovensku je firem, které nemohou najít zaměstnance, „jen“ o 20 procent více než před dvěma a půl lety.

S neobsazenými místy už přitom v Evropě nemají problém jen průmyslové podniky, které na nedostatek lidí upozorňují dlouhodobě. Podle Bloombergu se například v Maďarsku dostal do problémů i řetězec McDonald´s. Ten se dokonce snaží lákat na ubytování, které bude zadarmo a kde si budou zaměstnanci platit jen energie.

V souvislosti s Českou republikou zmiňuje Bloomberg například maloobchodní řetězec Lidl, který v červnu kvůli chybějícímu personálu zvýšil nástupní mzdu o 25 procent.

„Kdysi byl tento region pro investory zdrojem levné práce, dnes jim ale způsobuje spíše bolest hlavy. Stárnoucí populace, averze k masové migraci a úprk milionů lidí do bohatších zemí v Evropě vede k tisícům neobsazených míst a tlaku na růst mezd,“ píše Bloomberg o východní Evropě. Zároveň varuje, že vysoké náklady mohou vést k omezování investic v těchto zemích.

Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR vzrostla podle Českého statistického úřadu v prvním pololetí tohoto roku reálně o 3,8 procenta. V loňském roce činil reálný růst 3,1 procenta. Ze srovnání Bloombergu vyplývá, že ve střední a východní Evropě patřil tento růst k nejnižším. Nejvíce si přilepšili Rumuni, kterým průměrná mzda vzrostla o 14 procent. V Bulharsku a Litvě se nárůst pohyboval okolo 8 procent.

 

Přečtěte si další aktuality

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000