Nejvíce nás letos bude omezovat nedostatek lidí, očekávají firmy v ČR

Největší bariérou růstu bude letos pro české firmy nedostatek kvalifikované pracovní síly. Z devíti různých možných omezení (dále například nedostatek financí a nedostatečná poptávka v tuzemsku nebo v zahraničí) zaujímá tento faktor první místo.

Ukazuje to čtvrtletní šetření mezi nefinančními podniky, které provádí Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Českou národní bankou.

Na škále od jedné do pěti, kdy 5 znamená, že se toto omezení projeví nejvíce, zaujímá „nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců“ hodnotu 3,7 bodu. Zároveň je patrné, že u tohoto faktoru došlo od roku 2011, kdy průzkum mezi podniky probíhá, k největšímu nárůstu. Ještě před šesti lety mu respondenti přisuzovali hodnotu 2,4 bodu a v žebříčku překážek jej řadili až na předposlední místo.

Že nedostatek kvalifikovaných pracovníků, včetně manažerů letos omezí jejich investiční aktivitu, předpokládá 35,8 % všech respondentů. Stejně tak bude nedostatek lidí komplikovat boj o zakázky.

Více než polovina respondentů (54 %) navíc tento problém vnímá hůř než před rokem. Že dochází ke zlepšení, si myslí pouze 2 % dotázaných, podle zbylých 44 % nedošlo k žádné změně.

Autoři šetření přitom upozorňují, že pesimismus firem dosáhl od začátku šetření rekordní hodnoty. Pro srovnání, na přelomu let 2012/2013 předpokládalo zhoršení v oblasti „nedostatku kvalifikované pracovní síly“ 9 % respondentů.

„Firmy již nemají příliš možností získávat nové pracovníky,“ upozorňují přitom autoři. Zaměstnavatelé sice budou nadále využívat čerstvé absolventy, studenty nebo starší pracovníky s kvalifikací, tyto „zdroje“ jsou podle nich ale už do značné míry vyčerpány. Z toho důvodu se budou i dál snažit přetahovat lidi z jiných firem nebo sektorů.

 

Přečtěte si další aktuality:

Kolik informatiků opustí střední školy a kde je firmy najdou?

Co odrazuje mladé od technických oborů

Na toto pozor. Jak si udržet nejlepší zaměstnance

Přilepšili si Češi opravdu jen o procento?

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000