Neomezená dovolená – je to splněný sen zaměstnance nebo noční můra pro zaměstnavatele?

95 % zaměstnanců dosáhne na benefit dovolené nad rámec zákona, vyplývá to z podzimního šetření HR Monitoru mezi českými zaměstnavateli. Jak by to vypadalo, pokud by zaměstnanci místo týdne dovolené navíc, mohli čerpat dovolenou neomezeně? Pravděpodobně by se v čerpání dovolené nic zásadního nezměnilo. Ukazuje to alespoň příklad společnosti EYELEVEL, která spustila pilotní projekt čerpání neomezené dovolené mezi svými zaměstnanci.

„Hlavním důvodem pro spuštění pilotu neomezené dovolené na naší české pobočce bylo zvýšení konkurenceschopnosti firmy a podpora naší firemní kultury, která je založena na vzájemné důvěře s důrazem na dosahování výsledků v jednotlivých týmech,“ uvedla na říjnovém HR Meetingu společnosti TREXIMA HR ředitelka společnosti EYELEVEL Dominika Mýtná.

Dalšími důvody pro zavedení neomezené dovolené v české pobočce firmy byla podpora čerpání dovolené v průběhu roku tak, aby zaměstnanci nešetřili dovolenou na horší časy, ale čerpali ji kontinuálně během celého roku a konečný neutrální finanční dopad tohoto kroku ve srovnání s ostatními praktikovanými formami navyšování dovolené mezi zaměstnanci.

„Zaměstnanci si nejdříve musí vyčerpat zákonnou dovolenou 20 dnů a až poté mohou začít čerpat neomezenou dovolenou, kterou jim musí schválit jejich nadřízený a její čerpání musí být oznámeno minimálně měsíc dopředu. Chceme tím předejít narušení chodu týmu a provozu ve firmě,“ vysvětlila Mýtná.

Den neomezené dovolené je přitom evidován jako standardní pracovní den, nelze jej čerpat na nemoc a nelze jej převádět do dalšího roku, ani proplácet při odchodu zaměstnance z firmy.

„Podle průběžných výsledků pilotního projektu mohu říct, že čerpání dovolené oproti zákonné dovolené narostlo o zhruba 20 %, což vychází na 2 dny dovolené navíc na zaměstnance. Extra dovolenou přitom zatím čerpalo přes 26 zaměstnanců a zpětná vazba zaměstnanců je veskrze pozitivní,“ uzavírá Mýtná.

Přečtěte si další články:

Mezi nejčastěji poskytované benefity patří stravenky, vzdělávání a dovolená navíc

Budoucnost benefitů: Vše budeme mít v mobilních telefonech nebo na internetu

Neomezenou dovolenou nabízejí i advokátní kanceláře nebo reklamní agentury

Problém většiny firem? Jasná pravidla v odměňování

 

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000