O pětinu nižší výdělek? Jak se liší mzdy mladých a osob v předdůchodovém věku

Výdělek roste s věkem a zkušenostmi. Alespoň podle Eurostatu, který ukazuje, jak jsou na tom průměrné hodinové výdělky zaměstnanců do 30 let ve srovnání se mzdami osob ve věku 60 a více let.

Ze statistiky vyplývá, že méně než jejich kolegové v předdůchodovém věku vydělávají mladí zaměstnanci ve většině zemí Evropské unie.

Výjimku tvoří Bulharsko, Estonsko a Lotyšsko. Nejlépe na tom jsou v porovnání se seniorními kolegy mladí Bulhaři – v roce 2014, ze kterého pochází zatím poslední data, byla jejich průměrná hodinová mzda o téměř 13 procent vyšší. V Estonsku brali mladí zaměstnanci 1,1krát více a v Lotyšsku 1,05krát více.

V České republice vydělávali zaměstnanci „pod třicet“ v průměru 80 procent toho, co zaměstnanci, kteří již překročili šedesátku.

Ve srovnání s rokem 2006 se tato relace mírně zhoršila – tehdy se průměrný výdělek mladých pohyboval na téměř 82 procentech mezd osob předdůchodového věku. Podobný trend nastal i v dalších jedenácti zemích EU. Spolu s Velkou Británií, Švédskem či Belgií ČR přitom patří k zemím, kde se „nůžky“ mezi výdělky mladých a starších zaměstnanců rozevírají dlouhodobě – ještě v roce 2002 vydělávali zaměstnanci do 30 let 89 procent toho než šedesátníci.

Největší rozdíl mezi výdělkem mladých a starších zaměstnanců panuje nyní podle Eurostatu v Řecku, kde průměrný hodinový výdělek osob do 30 let nebyl ve srovnání se seniorními zaměstnanci ani poloviční.

 

Kolik vydělávali mladí zaměstnanci ve srovnání s osobami předdůchodového věku:

Zdroj: Eurostat

Pozn.: Údaje za Chorvatsko nejsou k dispozici.

 

Přečtěte si další aktuality:

Vyšší mzdy i platy. Jak se změnily příjmy podle odvětví

Jak bude vypadat práce budoucnosti? Studie ukazuje, co se změní

11 zemí, kde je letos největší šance najít práci

Česko se o talenty stará hůř než většina západní Evropy

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management