Odpracovaná doba se zkrátila. Data za rok 2017

Zaměstnanci ve mzdové sféře loni odpracovali v průměru 147,5 hodiny za měsíc. V platové sféře byla průměrná odpracovaná doba kratší – v roce 2017 se jednalo o 141,2 hodiny měsíčně.

Vyplývá to ze statistik v Informačním systému o průměrném výdělku (ISPV).

Jak je z ISPV patrné, ve mzdové sféře se odpracovaná doba meziročně zkrátila o více než hodinu (průměr roku 2016 činil 148,6 hodiny).

Nejdelší odpracovanou dobu měli ve mzdové sféře zaměstnanci mezi 20 a 29 lety, kteří trávili v práci průměrně 148,5 hodiny měsíčně.

Delší odpracovanou dobu měli muži, a to v průměru 149,3 hodiny za měsíc, zatímco u žen se jednalo o 145 hodin.

Nejdéle pracují zaměstnanci v hlavním městě – v roce 2017 strávili v zaměstnání průměrně 149,4 hodiny měsíčně. Na druhém místě je Jihomoravský kraj (148,9 hodiny měsíčně), následuje Karlovarský kraj (148,8 hodiny měsíčně). Nejkratší průměrnou odpracovanou dobu měli zaměstnanci v Moravskoslezském kraji – 144,8 hodiny měsíčně.

Liší se i práce přesčas

Zároveň nadále platí, že ve mzdové sféře pracovali zaměstnanci více přesčas než v platové. Zatímco ve mzdové sféře se jednalo v průměru o 3,5 hodiny měsíčně, v platové sféře to bylo 1,8 hodiny.

Nejvíce hodin přesčas odpracovali ve mzdové sféře zaměstnanci v zemědělství, lesnictví a rybářství – v průměru 6,8 hodiny měsíčně. Následují zaměstnanci v odvětví dopravy a skladování, zde se jednalo v průměru o 5,6 hodiny měsíčně.

V platové sféře se přesčasy týkaly hlavně zaměstnanců v oblasti zemědělství, lesnictví a rybářství. Průměrná hodnota práce přesčas tu loni činila 12,3 hodiny měsíčně. V oblasti vzdělávání byly naopak – podle statistik – přesčasy minimální. V průměru šlo o 0,2 hodiny měsíčně, tedy zhruba o 12 minut.

 

Přečtěte si další aktuality:

V roce 2017 rostly mzdy i platy, ukazuje podrobná statistika

Nedostatek technických profesí se projevuje. Komu loni nejvíce rostly mzdy

Prodavači, řidiči, nástrojáři. Ve kterých odvětvích loni pracovalo nejvíce osob

Informace o mzdách jsou zbraní v rukou firem

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000