Odpracovaná doba v ČR se zkrátila

Zaměstnanci v České republice odpracovali ve třetím čtvrtletí roku 2016 v průměru 133,5 hodiny měsíčně. Jak vyplývá z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV), odpracovaná doba se meziročně zkrátila o 3 hodiny měsíčně.

Delší průměrnou odpracovanou dobu měli zaměstnanci ve mzdové sféře, kteří strávili v zaměstnání v průměru 136,7 hodiny měsíčně. V platové sféře to bylo průměrně jen 118,5 hodiny – tedy o 18 hodin méně než ve mzdové sféře.

K největšímu meziročnímu poklesu počtu odpracovaných hodin došlo ve třetím čtvrtletí 2016 ve stavebnictví a v oblasti těžby a dobývání. V obou případech odpracovali zaměstnanci v průměru o 5,3 hodiny méně než ve stejném období před rokem. Pokles odpracované doby nastal i ve všech ostatních odvětvích mzdové sféry. V platové sféře byli jedinou výjimkou zaměstnanci v odvětví zdravotní a sociální péče, kde se odpracovaná doba meziročně prodloužila. Delší ale byla v průměru pouze o 0,2 hodiny neboli 12 minut měsíčně.

Liší se i práce přesčas

Ze statistiky ISPV také vyplývá, že zaměstnanci mzdové sféry odpracovali ve třetím čtvrtletí 2016 více hodin přesčas než zaměstnanci v platové sféře. Zatímco ve mzdové sféře se jednalo v průměru o 3,6 hodiny měsíčně, v platové sféře to bylo 1,6 hodiny.

Nejvíce hodin přesčas odpracovali ve mzdové sféře zaměstnanci v zemědělství, lesnictví a rybářství – v průměru 11,3 hodiny měsíčně. V oblasti dopravy a skladování se jednalo v průměru o 5,5 hodiny měsíčně a ve stavebnictví o necelých 5 hodin měsíčně.

V platové sféře se přesčasy týkaly hlavně zaměstnanců v oblasti zdravotní a sociální péče. Průměrná hodnota práce přesčas tu ve třetím čtvrtletí činila 5 hodin. V oblasti vzdělávání byly naopak – podle statistik – přesčasy minimální. V průměru se jednalo o 0,1 hodiny měsíčně, tedy zhruba o 6 minut.

 

Přečtěte si další aktuality

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000