Počet nezaměstnaných je nejnižší za posledních 20 let, největší zájem je stále o technické a dělnické profese

Na konci listopadu evidoval Úřad práce ČR nejméně uchazečů o práci od roku 1997 (215 010 uchazečů). Podíl nezaměstnaných na trhu zůstává stejný jako v říjnu: 2,8 %. Meziměsíčně i meziročně se však zvýšil počet volných pracovních míst.

V uplynulém měsíci evidoval ÚP ČR celkem 323 542 volných pracovních míst, což je o 6 658 více než v říjnu a o 109 752 více než před rokem. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (65 009), ve Středočeském (45 690), v Pardubickém (36 720), Plzeňském (34 344) a Jihomoravském (25 062) kraji.

Zdroj: Úřad práce ČR

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha-východ (1,1 %), Rychnov nad Kněžnou (1,2 %), Benešov a Plzeň-jih (shodně 1,4 %), Ústí nad Orlicí, Pelhřimov, Jindřichův Hradec, Písek a Praha-západ (všechny 1,5 %).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl naopak v okresech Karviná (6,8 %), Most (5,8 %), Znojmo a Ostrava-město (5,1 %), Bruntál (5 %), Chomutov (4,9 %), Jeseník (4,8 %) a Ústí nad Labem (4,7 %). Podíl nezaměstnaných žen klesl na 3 % a podíl nezaměstnaných mužů zůstal na hodnotě 2,6 %.

Podle Úřadu práce ČR přetrvává ze strany zaměstnavatelů největší zájem o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech.  Na jedno volné pracovní místo přitom připadá v průměru 0,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (5,1), Jeseník (3,3), Ústí nad Labem (3), Znojmo a Bruntál (oba 2,7), Most (2,6), Sokolov (2,2), Hodonín (2,1) a Děčín (2).

„Řada zaměstnavatelů flexibilně zareagovala na nedostatek pracovních sil a přikročila k úpravě svých požadavků tak, aby odpovídaly současnému trhu práce.  Tak například v současně době už tak striktně nevyžadují úplnou profesní způsobilost, dosaženou úroveň vzdělání, získání konkrétní kvalifikace a praxi v oboru nabízeného pracovního místa. Důležitý je pro ně především zájem nových zaměstnanců o danou pozici, ochota učit se novým věcem, spolehlivost, flexibilita a chuť pracovat,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V evidenci Úřadu práce nejčastěji zůstávají uchazeči o zaměstnání s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Zdroj: Úřad práce ČR

Přečtěte si další aktuality z oboru:

Mzdy nejvíce rostly v oboru vzdělávání a v Jihočeském kraji

Průměrná měsíční hrubá mzda v Česku vzrostla na 31 516 Kč

Řízení a vedení týmu je nyní možné online a na dálku

Jak často marodí zaměstnanci v jednotlivých krajích

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000