Počet osob samostatně výdělečně činných v Česku stále roste, díky ženám a vedlejším činnostem

Ke konci června tohoto roku bylo na České správě sociálního zabezpečení registrováno 1 028 082 osob samostatně výdělečně činných, jedná se o nejvyšší počet OSVČ za českou historii. Přibývá hlavně podnikatelů, kteří mají živnost jako vedlejší přivýdělek.

V meziročním srovnání mělo OSVČ jako hlavní činnost hlášeno 599 001 lidí, což je o 8 tisíc více než v předchozím roce a výrazný přírůstek byl zaznamenán u OSVČ, které mají činnost hlášenou jako vedlejší. Počet těchto osob se zvýšil od minulého roku o 12 tisíc na 429 081, což je také nejvíce v historii.

Dle serveru podnikatel.cz, který data ČSSZ zpracoval, stojí za zájmem o práci na vedlejší činnost hlavně napnutý pracovní trh, kdy si mohou zaměstnanci dovolit pracovat i pro jiné firmy, které mají nedostatek pracovních sil a také rostoucí trend freelancerů, jenž je oblíben zejména mezi mladými lidmi. Ti mají rádi volnost a možnost vybírat si z více projektů a zakázek. Situaci také pomáhá současná dostupnost internetu, kdy lze práci vykonávat v podstatě odkudkoli. Platí to zejména v oboru IT, kde firmy hlásí dlouhodobý nedostatek pracovních sil.

Zvýšený zájem o možnost podnikání na živnost však také navyšují ženy podnikatelky. Počet žen podnikatel se od roku 2011 v porovnání s počtem můžu podnikatelů zvýšil desetinásobně a v roce 2017 byl celkový nárůst počtu žen podnikatelek 7858, mužů podnikatelů přitom přibylo od zhruba dva tisíce méně. V roce 2017 připadalo na jednoho muže v průměru 1,5 živnostenských oprávnění, na jednu ženu to bylo přitom 1,3 oprávnění.

Zdroj: podnikatel.cz, ČSSZ

 

Přečtěte si další zprávy z oboru:

Firmy mají stále problém najít IT odborníky, zájem o studium oboru se však nemění

Podíl nezaměstnaných osob na českém trhu práce se mírně zvýšil, firmy však mají větší zájem o absolventy

Více než čtvrtina Evropanů si nemůže dovolit strávit jednou ročně týden dovolené mimo domov

Česko má nejnižší míru příjmové nerovnosti mezi zeměmi EU

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000