Polovina českých zaměstnanců se cítí v práci přetíženě a unaveně

Čeští zaměstnanci toho mají v práci moc (33 %) nebo dokonce absolutně nezvládají (17 %). Přesně 50 % zaměstnanců přitom uvádí, že se v práci cítí unaveně. Uvádí to výzkum společnosti Behavio Minuty pro lepší práci zaměřený na spokojenost Čechů v práci.

Únava je podle výzkumu pro české zaměstnance větším strašákem než stres. Ten jako dlouhodobě nepříjemný pocit uvedlo 28 % respondentů výzkumu, 17 % respondentů se potom v práci cítí smutně a podrážděně a 16 % z nich otráveně. Polovina respondentů výzkumu jako konkrétní nepříjemné plynoucí z jejich práce uvádí bolest zad a 25 % respondentů má potíže se spánkem. Dalších 17 % zaměstnanců se setkalo v práci se šikanou a 12 % se cítí v práci jako outsideři.

Z hlediska přetížení v práci toho má v práci tak akorát 44 % zaměstnanců, 6 % zaměstnanců má úplnou pohodu a 50 % zaměstnanců toho má ze svého pohledu moc.

Šéfové nechválí a nemotivují

Z výzkumu také vyplývá, že čeští šéfové neumí zaměstnance chválit a celkově z toho nevycházejí dobře. Zaměstnanců vnímajících svého šéfa jako odborníka je 37 %, jako člověka, který umí nadchnout pouze 14 % (podle 36 % respondentů neumí vůbec nadchnout) a 15 % jako šéfa, který rozvíjí lidi (podle 33 % vůbec nerozvíjí lidi). V práci bylo během posledních dvou týdnu bez pochvaly 23 % respondentů a pouze 47 % pochválil jejich nadřízený a 15 % vedení firmy.

Na vnitřní motivaci zaměstnanců k práci má podle výzkumu zásadní vliv pocit osobní přínosnosti pro firmu, emoce, které cítí ze svého šéfa, týmu nebo daného produktu, dobře komunikovaná vize firmy nebo právě pochvala od vedení a pocit uznání.

„Vnitřní motivace zaměstnanců a jejich angažovanost je pro udržení kvalitních zaměstnanců a celkového správného fungování týmu velmi důležitá. Našim klientům při nastavování odměňovacích systémů ve firmách sami říkáme, že dobrý plat a benefity nejsou všechno. Důležité také je, jaká je celková nálada na pracovišti a jak si firma svých zaměstnanců váží a dává jim to najevo,“ uvádí Hana Kohoutová ředitelka úseku Podnikového poradenství ve společnosti TREXIMA.

 

S nastavením motivačních systémů vám rádi pomůžeme. Obraťte se na nás.

Zdroj: Behavio: Minuty pro lepší práci

 

Přečtěte si další podobné články:

Jak jsou na tom české firmy s nastavením mzdových systémů, odhaluje nový HR Monitor

Čtyřdenní pracovní týden může dělat zaměstnance šťastnějšími

Geniální, inspirativní nebo tolerovaný? Jaký by měl být ten správný šéf

Výsledky zaměstnaneckých průzkumů vám pomohou udržet klíčové zaměstnance

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000