Práce s daty je v HR v současné době nezbytnost

Pokud chce firma zůstat konkurenceschopná, musí pracovat s daty i v oblasti personalistiky. Proč je to tak zásadní, vysvětluje Libor Kývala ze společnosti Continental Automotive Czech Republic.

Podrobněji se tomuto tématu bude věnovat i během květnového HR Meetingu, na kterém vystoupí s přednáškou na téma: „Co očekává management od HR controllingu“.

Kdybyste měl říct jednu nejdůležitější věc, proč je HR controlling pro manažery důležitý, která by to byla?

Umožňuje včas zachytit trendy v oblasti personalistiky firmy, a tak správně vyhodnotit spokojenost zaměstanců, jejich potřeby a motivace.

Jaký užitek z toho firma může mít?

To pak pomáhá k nastavení takových opatření, která udržují zaměstnance dlouhodobě motivované. Mezi zmíněná opatření mohou patřit parametrické změny benefitního systému s cílem snižit fluktuaci zaměstanců nebo sledování dopadu změny bonusu pro výrobní zaměstanance na kvalitu finálního výrobku.

V rostoucím růstu komplexity procesů a mixu různých vlivů je stále důležitější pracovat s fakty a čísly v každé oblasti firmy.  Tento přístup pomáhá nejen v pochopení aktuálního stavu, ale současně i ve vyhodnocení vlivu účinnosti opatření, která jsem již uváděl.  

Může v současné ekonomické situaci, kdy se firmy přetahují o kvalitní pracovníky, pomoct HR controlling k udržení stávajících zaměstnanců?

Společnost by měla pracovat právě takovými ukazately (KPIs), které motivaci a fluktuaci zaměstanců ovlivňují nejvíce. Stejně důležité i správné načasování a frekvence jejich sledování.

S ohledem na vysoký růst mezd v kombinaci s nedostatkem pracovních sil se stává práce s daty v oblasti HR zásadní pro udržení konkurenceschopnosti firem.  

 

Tématu HR controllingu se bude Libor Kývala podrobněji věnovat během svého vystoupení na konferenci HR Meeting, která proběhne 24. až 25. května 2018.

Rozhovor zpracovala Tereza Mynářová, TREXIMA

 

Přečtěte si další články:

Dobře nastavený HR controlling může firmě ušetřit peníze

Manažeři mají jediný nástroj na vedení lidí. Dobrou komunikaci

Co vše obnáší personální controlling? Odpovědi přinese jarní HR Meeting

Kromě náboru si všímejte i stálých zaměstnanců, vzkazuje expert firmám

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000