Pracujících cizinců v ČR přibylo. Slováci a Bulhaři mají vyšší průměrnou mzdu než Češi

V roce 2016 pracoval v ČR historicky nejvyšší počet cizinců. Podle informací Českého statistického úřadu bylo v Česku celkem 468 517 zahraničních pracovníků.

„Cizinci pracující v tuzemsku tak tvořili 9,1 % z celkové zaměstnanosti v národním hospodářství,“ uvádí ČSÚ v tiskové zprávě.

Ve více než 85 tisících případů se jednalo o podnikatele neboli osoby s platným živnostenským oprávněním. Ze zemí EU jich pocházela pouze třetina, nejčastěji ze Slovenska (18 %), Německa (4 %) a Polska (3 %). Výrazněji byli v Česku zastoupení podnikatelé z Ukrajiny a Vietnamu, v obou případech 26 procenty.

Mezi cizinci-podnikateli převládali muži, kterých v roce 216 bylo téměř 59 tisíc.

 

Zbylých 382 889 cizinců byli zaměstnanci v evidenci Úřadu práce ČR. Nejčastěji se jednalo o Slováky (38 %), Ukrajince (16 %) a Poláky a Rumuny (v obou případech 7 %).

Data ČSÚ ukazují, že v pokrizovém období vzrostl mezi zaměstnanci hlavně počet občanů Slovenska a dalších členských zemí Evropské unie (např. Bulharska a Rumunska). Naopak zaměstnanců ze zemí mimo EU (například Ukrajiny či Vietnamu) ve srovnání s rokem 2008 ubylo.

Porovnání výdělků

Z analýzy ČSÚ také vyplývá, že zaměstnanci ze Slovenska mají v České republice vyšší průměrnou hrubou měsíční mzdu i plat než Češi. Jejich průměrná měsíční mzda (34 746 Kč) byla v roce 2016 dle ČSÚ o 21 % vyšší než průměrná mzda českých zaměstnanců (28 693 Kč). Průměrný plat Slováků (37 705 Kč) přesahoval ten český dokonce o 28 %.

Vyšší průměrnou mzdu než Češi měli podle statistiky ČSÚ v roce 2016 i Bulhaři, a to o téměř 19 %. V platové sféře si vydělali víc ještě Rusové – v průměru o 15 procent.

 

Zdroj grafů: ČSÚ

 

Přečtěte si další aktuality:

Na kterých školách studuje nejvíce cizinců. Nové srovnání

Občané EU jsou ekonomicky aktivnější než cizinci. Srovnání Eurostatu

Ti nejlepší uchazeči si dnes určují podmínky zaměstnání sami

Příští velká vlna na globálním trhu práce? Předpověď Světové banky

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000