Přes 150 hodin měsíčně v práci. Jak se změnila odpracovaná doba

Odpracovaná doba se v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšila ve všech odvětvích mzdové i platové sféry. V průměru přitom pracovali déle zaměstnanci platové sféry. Vyplývá to z aktuálních údajů v Informačním systému o průměrném výdělku.

Ve mzdové sféře strávili zaměstnanci v práci průměrně 150,3 hodiny. To bylo o 2,2 procenta (konkrétně o 3,3 hodiny) více než v prvních třech měsících loňského roku. V platové sféře odpracovali v průměru 152,9 hodiny – meziročně o 2,5 procenta (tedy 3,7 hodiny) více.

Ve mzdové sféře se průměrný počet odpracovaných hodin nejvíce zvýšil v peněžnictví a pojišťovnictví. Během prvních třech měsíců tohoto roku tu odpracovali zaměstnanci o 4,9 hodiny měsíčně více než ve stejném období roku 2016. O více než čtyři hodiny měsíčně vzrostla odpracovaná doba i ve vzdělávání (o 4,7 hodiny) a v odvětví informačních a komunikačních činností (o 4 hodiny).

Pokud jde o platovou sféru, k největšímu růstu odpracovaných hodin došlo ve vzdělávání, a to o 5,1 hodiny.

Přesčasy v prvním čtvrtletí

Více přesčasů naopak podle statistiky ISPV odpracovali zaměstnanci ve mzdové sféře. V průměru to byly 3,2 hodiny měsíčně, zatímco v platové sféře se jednalo o 1,6 hodiny měsíčně.

Nejdelší přesčasy odpracovali ve mzdové sféře zaměstnanci odvětví „zemědělství, lesnictví a rybářství“, kde se jednalo v průměru o 5 hodin měsíčně. Následují zpracovatelský průmysl (4,8 hodiny měsíčně) a odvětví „doprava a skladování“ (4,7 hodiny měsíčně).

V platové sféře se nejdelší přesčasy týkaly zaměstnanců, kteří pracují ve zdravotní a sociální péči. Průměrný přesčas v tomto odvětví činil 4,6 hodiny. Nejméně hodin přesčas tu naopak odpracovali zaměstnanci v odvětví vzdělávání, a to 0,2 hodiny měsíčně.

 

Odpracovaná doba podle odvětví v prvním čtvrtletí 2017 ve mzdové sféře:

Odpracovaná doba podle odvětví v prvním čtvrtletí 2017 v platové sféře:

Zdroj: ISPV, vlastní zpracování

 

Přečtěte si další aktuality:

Vyšší mzdy i platy. Jak se změnily příjmy podle odvětví

60 hodin týdně v práci a více? Porovnání zemí OECD

Jak se změnily mzdy ve srovnání s rokem 2011

Jak nastavit mzdový systém? Deset slabých stránek, na které si dát pozor

 

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000