Přijmout nové lidí chce ve třetím čtvrtletí osm zaměstnavatelů ze sta

Zájem o nové zaměstnance nepolevil v českých firmách ani letos. Další lidi plánuje ve třetím čtvrtletí 2018 nabírat 8 % zaměstnavatelů. Ukazuje to průzkum ManpowerGroup Index trhu práce, kterého se zúčastnilo 750 firem v celé ČR.

Propouštět se ve třetím kvartále chystají 2 % zaměstnavatelů, takže Čistý index trhu práce pro Českou republiku činí 6 %.

„Náš průzkum potvrzuje, že firmy budou pokračovat v náborech a nezaměstnanost bude klesat. V minulém období jsme zaznamenali mírné zpomalení náborového tempa, ale 3. čtvrtletí bude opět vrcholem na trhu práce, kdy firmy nabírají nejvíce zaměstnanců a nezaměstnanost je nejnižší v ročním cyklu,“ shrnuje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Připomíná, že míra nezaměstnanosti je v ČR nejnižší z celé Evropské unie (podle dubnových dat Eurostatu bylo bez práce 2,2 % ekonomicky aktivních Čechů).

„Nadále vznikají nová pracovní místa, a to i v regionech které dříve trpěly nedostatkem pracovních příležitostí. Více dostupných alternativ pro uchazeče o zaměstnání má dopad na rostoucí fluktuaci zaměstnanců, která se od konce krize více než zdvojnásobila, a na tlak na růst mezd, který je nyní u některých firem i 30 % ročně,“ dodává Rezlerová.

Srovnání podle velikosti firem a odvětví

Nejoptimističtější jsou velké společnosti s 250 a více zaměstnanci – zde Čistý index trhu práce činí 30 %. Ve středních podnicích s 50 až 249 zaměstnanci je to 26 %, v malých s 10 až 49 zaměstnanci 9 % a v mikropodnicích pouze 4 %.

Přijímat nové lidi chtějí podniky hlavně v oblasti ubytování a stravování (index 15 %). V odvětví „Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody“ dosahuje Čistý index trhu práce 14 % a v oblasti velkoobchodu a maloobchodu 8 %.

„Zajímavé je, že zpracovatelský průmysl jako celek vykazuje již od konce roku 2017 mírný pokles, a to i přes to, že v automobilovém průmyslu pozorujeme u velkých firem trvalé nárůsty zaměstnanců.,“ doplňují autoři průzkumu. Druhým sektorem s negativním výhledem v náborech je podle nich „těžba nerostných surovin“ s indexem −6 %.

 

Přečtěte si další aktuality:

Práce s daty je v HR v současné době nezbytnost

Nedostatek technických profesí se projevuje. Komu loni nejvíce rostly mzdy

Jak jsou lidé spokojeni se zaměstnáním. Porovnání Eurostatu

Do vzdělávání zaměstnanců chce letos investovat téměř polovina firem

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management