Pro firmy je rozhodující stav „zítra“ A k tomu potřebují data

Pokud chce být firma úspěšná, tak se musí zbavit „dojmologie a často naivní víry v intuitivní management“ a pracovat s konkrétními čísly.

Během své přednášky na květnovém HR Meetingu společnosti TREXIMA to zdůraznil konzultant a odborník na personalistiku TREXIMY Vojtěch Kořen.

K tomu, aby měli manažeři k dispozici potřebná data, musí přitom v daném podniku fungovat controlling.

Mapování, hodnocení, plánování

„Controlling sám o sobě nemá řídit firmu, od toho je tam management. Ale má poskytovat podklady pro rozhodování,“ shrnuje Kořen základní funkci tohoto nástroje.

„Zároveň nám pomáhá zjistit, jakým způsobem jsme v souladu s tím, co jsme si naplánovali. Co funguje a co ne. Co musíme změnit,“ pokračuje. Díky nasbíraným datům by měl controller umět posoudit, jak se nějaký jev projevil v minulosti a co to firmě přineslo.

Zmíněná definice platí i pro personální controlling. „Málokde je to ale věc, která by se dělala opravdu komplexně a šířeji, než je jen přepisování čísel do nějaké tabulky,“ myslí si Kořen.

Právě v oblasti lidských zdrojů je přitom controlling v současné době naprosto zásadní. „Dnes se více než kdy jindy ukazuje, že to, co je pro firmy nedostatkové, jsou lidé. Peníze si můžete vypůjčit, stroje koupit nebo vyrobit. S lidmi to tak snadné není,“ připomíná expert TREXIMY.

Stav „zítra“

Další zásadní funkcí controllingu je poskytovat informace do budoucna – většina firem totiž není závislá na stavu „teď“, ale na stavu „zítra“.

„Důležité nejsou jen informace o tom, jak se v Česku vyvíjí průměrná mzda nebo nezaměstnanost, ale také vnitřní data z dané firmy,“ zdůrazňuje Kořen. Například kolik lidí půjde příští rok do důchodu nebo u jakého procenta zaměstnanců hrozí, že budou dočasně neschopni práce nebo nás dokonce opustí – aby měl podnik zavčas vyřešené nástupnictví a dočasné náhrady.

„Controlling je nástroj, který musí být orientovaný na budoucnost,“ říká proto Kořen. HR controlling může podle něj firmě přesně ukázat, kde je a kam půjde její další vývoj. „Klíčová je schopnost předpovídat a prognózovat – co vlastně budete potřebovat,“ doplňuje.

„Nejde jen o to říct, jak jsme si stáli v minulém roce, ale také jaké jsou trendy. Trendy v odměňování, propouštění, trend stárnutí zaměstnanců uvnitř firmy,“ shrnuje. V ČR se podle svých slov často setkává s tím, že úspěšná firma plánuje otevřít, například díky dotaci, novou halu, a vytvořit tak nová pracovní místa – bez ohledu na to, že jde o region vyhlášený nedostatkem pracovníků. „A přesto vždy přijde nějaký nadšenec, nechci se nikoho dotknout, a proto nepoužiji slovo šílenec, který toto udělá. Přestože platí to, co čtete v novinových článcích od rána do večera. Nejsou lidi, nejsou lidé s potřebnými kvalifikacemi…,“ dodává.

Právě v podobnou chvíli by podle něj mělo být HR schopno přijít s konkrétními čísly – tak, aby se firmě investice vracela a peníze neputovaly do „černé díry“.

Přeposílat data nestačí

Kromě shromažďování a hodnocení dat je součástí controllingu i reportování. „Špatný reporting spočívá jen v tom, že tupě přepisujete čísla bez toho, abyste nad nimi přemýšleli, dobrý ukazuje, jak si vlastně firma stojí,“ říká Kořen.

Lidé, kteří mají controlling na starost, by podle něj měli být proaktivní. „Nemůžete neustále čekat na to, že někdo přijde a bude se vás ptát. Musíte být někdo, o kom všichni vědí, že ví a že má data,“ vysvětluje.

Kromě toho musí umět přeložit manažerům podklady do jejich jazyka tak, aby jim rozuměli, a zvýraznit, co je důležité. Stejně tak je nutné poskytnout informace komplexně, nejen vytahovat drobnosti, které nikomu nic neřeknou.

Zároveň by lidé odpovědní za controlling neměli dogmaticky sledovat pouze nastavený „jízdní řád“, ale průběžně jej přizpůsobovat stávající situaci. „Analyzovat plány, které jsou už dané,“ uzavírá Kořen.

 

Přečtěte si další články:

Práce s daty je v HR v současné době nezbytnost

Manažeři mají jediný nástroj na vedení lidí. Dobrou komunikaci

Dobře nastavený HR controlling může firmě ušetřit peníze

Bez pohyblivé složky mzdy může fungovat jen minimum firem

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000