Proč najmout uchazeče, který už vystřídal několik zaměstnavatelů

Přijmout člověka, který v posledních letech několikrát změnil zaměstnání, se řada manažerů a náborářů zdráhá. Pokud má uchazeč v životopise v kolonce „Pracovní zkušenosti“ příliš mnoho položek, může to vypovídat o tom, že je netrpělivý, neví, co chce, neumí být loajální nebo mu chybí vytrvalost.

Jak ale na píše na svém blogu odborník na HR Nikolas Tore, ne vždy tomu tak nutně je. Stejně tak podle něj může jít o chybu zaměstnavatele, který talentovaným lidem nedává dostatek příležitostí a nenabízí jim dostatečný rozvoj.

„Trh práce dnes navíc funguje jinak než dříve. Pro generaci našich rodičů bylo normální dokončit školu, najít si práci a v té zůstat po celý život. Zvláště mladí zaměstnanci ale chtějí získávat nové zkušenosti a zkoušet nové výzvy,“ uvádí Tore.

Najmout uchazeče, který už stihl vystřídat několik zaměstnavatelů, navíc podle něj může mít i své výhody. Jaké to jsou?

Tito zaměstnanci se lépe adaptují

Díky tomu, že už několikrát změnili místo, si snáze zvykají na nové pracovní prostředí, kulturu a strategie. Pravděpodobně se také rychle zapracují, předpokládá Tore. To znamená, že firma vynaloží méně času, a tedy i peněz na jejich adaptaci.

Zároveň se nebojí rizika

O tom vypovídá už jejich samotná ochota měnit zaměstnání. Tito lidé se nebojí zkoušet nové věci, opouštět svoji komfortní zónu a pouštět se do neznámých úkolů. „Jde o zaměstnance, kteří přinášejí inovace a kontroverzní nápady,“ píše Tore. Co naopak nesnášejí? Pokud je jejich práce nenaplňuje nebo mají pocit, že při ní dostatečně nevyužívají svůj potenciál.

Snáze se učí

Díky tomu, že se častěji pouštějí do nových úkolů, jsou zvyklí rychle zpracovávat informace a učit se nové věci. Pomoct přitom může i jejich nálepka „přelétavého zaměstnance“. „Pokud se hlásí na novou pozici, vědí, že musí udělat dobrý dojem a co možná nejdříve začít přinášet výsledky, aby dokázali, že stálo za to je najmout,“ vysvětluje Tore.

Přinášejí nové znalosti

Více položek v životopise by mělo v ideálním případě znamenat, že tito uchazeči mají i více zkušeností. Kromě znalostí a dovedností se mohou podělit i o různé postupy a inovace, které se konkurenci osvědčily a jimiž se lze inspirovat. To může mít pozitivní dopad na výkon firmy – jednak se zvýší efektivita, a zároveň tak podnik lépe drží krok s nejnovějšími trendy v oboru a ekonomice.

 

Přečtěte si další články:

Kteří zaměstnanci v Česku nejvíce fluktuují? Nová studie

Jak si udržet zaměstnance? Důležitější než mzda jsou mnohdy pracovní podmínky

Firemní kultura rozhoduje v soutěži o zaměstnance

Do vzdělávání zaměstnanců chce letos investovat téměř polovina firem

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000