Proč zaměstnanci pracují na poloviční úvazek? Je za tím nedostatek příležitostí a starost o děti

V zemích Evropské unie pracuje 31,2 milionu žen a 9,5 milionu mužů ve věku 20-64 let na poloviční úvazek, což tvoří 19 % všech zaměstnanců na unijním trhu. Proč tito lidé využívají pouze možnost práce na zkrácený úvazek? Ukazuje nová statistika od EUROSTATU za minulý rok.  

Účastníci výzkumu uvádí jako hlavní důvody pro volbu zkráceného úvazku, že nemohli najít ekvivalentní práci na plný úvazek (26 %), nebo se musejí starat o děti či dospělé, kteří nejsou schopni se o sebe postarat sami (24 %). Z hlediska pohlaví pracuje na poloviční úvazek z důvodu nedostatku pracovních pozic na plný úvazek 36 % mužů a pouze 23 % žen. Na druhou stranu důvod k volbě zkrácené formy zaměstnání ve formě starosti o děti či dospělé uvedlo 29 % žen a pouze 6 % mužů.

Mezi další uváděné důvody potom patří další osobní nebo rodinné povinnosti (ženy 15 %, muži 10 %), studium nebo další vzdělávání (muži 16 %, ženy 6 %) a vlastní nemoc či zdravotní postižení (muži 6 %, ženy 4 %).

Nejvíce lidí pracujících na zkrácený úvazek najdeme v Řecku (70 %), Itálii (66 %), na Kypru (65 %) a v Bulharsku (59 %). V těchto zemích je také nejčastěji důvodem právě nemožnost najít práci na plný úvazek. Nejméně lidí na zkrácený úvazek pracuje v Estonsku (6 %), Belgii, Česku a Slovinsku (shodně 7 %).

Zdroj: EUROSTAT

 

Přečtěte si další zprávy z oboru:

Počet osob samostatně výdělečně činných v Česku stále roste, díky ženám a vedlejším činnostem

Firmy mají stále problém najít IT odborníky, zájem o studium oboru se však nemění

Podíl nezaměstnaných osob na českém trhu práce se mírně zvýšil, firmy však mají větší zájem o absolventy

Více než čtvrtina Evropanů si nemůže dovolit strávit jednou ročně týden dovolené mimo domov

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000