Řidiči kamionů jsou pátou nejžádanější profesí v Česku. Kde je hledat?

Mezi nedostatkové a dlouhodobě poptávané profese patří i řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.

Na Úřadu práce ČR jich koncem května 2018 sháněly firmy celkem 11 148, a celkově tak šlo o pátou nejžádanější profesi – po dělnících v oblasti výstavby budov, uklízečích, montážních dělnících ostatních výrobků a ostatních pracovnících ve výrobě.

Firmy, které řidiče potřebují, mohou buď získat zaměstnance z jiných oborů a nabídnout jim rekvalifikaci nebo nalákat čerstvé absolventy a z nich si řidiče vychovat nebo přetáhnout zkušené kamioňáky od konkurence.

Kde je v posledním zmíněném případě hledat?

Aktuálně pracuje v České republice celkem 108 100 řidičů nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.

Podle společnosti TREXIMA jich je nejvíce zaměstnaných ve firmách se sídlem ve Středočeském (14 576) a v Jihomoravském kraji (14 345 osob). Následují hlavní město Praha (11 746 řidičů), Moravskoslezský (10 179 řidičů) Plzeňský (9 400 řidičů) a Ústecký kraj (8 191 řidičů).
 

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel podle jednotlivých krajů:

Zdroj: TREXIMA, Práce v datech


Kolik řidičů přibude?

Pokud se firma rozhodne hledat mezi studenty nebo čerstvými absolventy, ze kterých by si řidiče nákladních aut případně vychovala, bude to mít složitější. Středoškolský obor zaměřený přímo na přípravu řidičů, potažmo řidičů nákladních vozidel, totiž v České republice nyní neexistuje.

Nejbližším a nejvhodnějším středoškolským oborem je „mechanik opravář motorových vozidel“. Podle nástroje Práce v datech studuje tento učební obor aktuálně 7 642 žáků. Kdyby se hypoteticky všichni z nich rozhodli dát na dráhu řidiče náklaďáku, pokrylo by se tak jen 69 % volných míst, které zaměstnavatelé aktuálně inzerují. Pravděpodobnější ale je, že se absolventi budou věnovat "své" profesi automechanika, a pokud se rozhodnou stát řidiči, mohou zamířit i za volant taxíků, osobních a malých dodávek, autobusů, trolejbusů či tramvají.

Nejvíce studentů oboru automechanik každopádně najdeme v Moravskoslezském kraji (948), Jihomoravském a Středočeském kraji (892, resp. 848 osob). Nejméně jich je naopak v Karlovarském a Zlínském kraji (281, resp. 330).
 

Studenti oborů „mechanik opravář motorových vozidel“ podle krajů:

Zdroj: TREXIMA, Práce v datech
 

Pokud jde o požadavky na způsobilost k výkonu povolání řidiče nákladního automobilu, ze zákona je povinný řidičský průkaz skupiny C a průkaz profesní způsobilosti řidiče.

Kromě řízení nákladních automobilů, speciálních silničních motorových vozidel a silničních návěsových tahačů patří mezi povinné odborné dovednosti například i orientace v předpisech, které se řízení na krátkých a dlouhých trasách týkají, schopnost zkontrolovat provozuschopnost vozidla před započetím jízdy a naložení a zabezpečení nákladu, stejně tak údržba nebo běžné opravy.

 

Práce v datech

Údaje o absolventech a v případě středních škol i o studentech mapuje TREXIMA pomocí nástroje Práce v datech. Ekonomové a personalisté tak mohou jednoduše dohledat, kolik potenciálních zaměstnanců v jejich odvětví a regionu existuje nebo přibude. Kromě dat o studentech a absolventech přináší Práce v datech i výsledky šetření mezi českými personalisty HR Monitor. Zároveň mapuje celkovou zaměstnanost v ČR.

 

Přečtěte si další aktuality:

Absolventů informatiky ubylo. Kde chybějící „ajťáky“ hledat?

Téměř 72 tisíc vysokoškoláků, z toho 2 tisíce právníků. Nová data o absolventech v ČR

Proč přicházejí firmy o zaměstnance? Hlavní roli hraje výdělek

Kde hledat mladé skladníky: Nejvíce jich opustí školy v Ústeckém kraji

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000