Sedm firem z deseti chce letos lidem přidat

Zvyšovat mzdy plánuje letos 69 procent českých firem. Vyplývá to z průzkumu HR Monitor. Ten TREXIMA uskutečnila mezi 182 podniky, které zaměstnávají sto a více lidí.

Nejčastěji tyto společnosti počítají s růstem mezd o 1 až 4 procenta - to uvedly dvě třetiny zaměstnavatelů. 5 až 9 procent chce letos lidem přidat 23 procent firem a o více než desetinu chce letos zvýšit mzdu 11 procent respondentů. „Tyto změny pravděpodobně budou mít výrazný vliv na průměrný příjem v ČR a zároveň to bude značně zasahovat rozpočty organizací,“ uvádějí autoři.

„Aktuální růst mezd předně souvisí s růstem ekonomiky a je pozitivní, že jde napříč všemi obory a profesemi a netýká se pouze těch nejvýznamnějších,“ shrnuje ředitelka úseku Podnikového poradenství společnosti TREXIMA Hana Kohoutová. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou zaměstnavatelé „nuceni“ mzdy zvedat, je podle ní nízká nabídka kvalifikovaných pracovníků.

Přibývá optimismu

Podíl firem, které se rozhodly zaměstnancům přidat, je letos podle HR Monitoru nejvyšší za poslední čtyři roky. Loni hlásilo zvyšování mezd 65 procent z nich a například v roce 2013 pouze 35 procent dotázaných.

Žádné změny ve mzdách letos nechystá jen každá čtvrtá firma. Snižování mezd mají v plánu dvě procenta respondentů - ještě loni jich přitom bylo 17 procent.

 

Přečtěte si další aktuality

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000