Sedm let od začátku krize. Jak se změnila nezaměstnanost

Česká republika má nižší míru dlouhodobé nezaměstnanosti než před ekonomickou krizí. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se podíl ekonomicky aktivních osob, které jsou bez práce déle než rok, snížil o 0,2 procentního bodu.

Vyplývá to z nové analýzy OECD Employment Outlook 2017. V té autoři srovnávají údaje za první čtvrtletí 2008, které obecně označují za poslední předkrizový kvartál, a za poslední tři měsíce roku 2015. Potvrzuje to i statistika Eurostatu – v prvním kvartále roku 2008 činila podle ní dlouhodobá nezaměstnanost 2,4 procenta a v posledním kvartále roku 2015 pak 2,2 procenta.

Česká republika přitom patří mezi 7 zemí OECD, kterým se povedlo dlouhodobou nezaměstnanost zredukovat na předkrizovou úroveň. Větší pokles zaznamenaly pouze Německo (o 2,4 p.b.), Polsko, Maďarsko (v obou případech o 0,9 p.b.) a Turecko (o 0,7 p.b.).

K nárůstu dlouhodobé nezaměstnanosti došlo naopak hlavně v zemích Evropské unie, které byly krizí zasažené nejvíce a neobešly se bez záchranných půjček od mezinárodních institucí. Tedy ve Španělsku (růst o 8,7 p.b.), Irsku (o 4,7 p.b.), Itálii (o 3,8 p.b.), Portugalsku (o 3,2 p.b.) a Lotyšsku (o 2,8 p.b.). Údaje za Řecko k dispozici nejsou.

V celé organizaci, která reprezentuje 35 ekonomicky nejvyspělejších zemí světa, se míra dlouhodobé nezaměstnanosti od počátku roku 2008 zvýšila v průměru o 0,6 p.b.

 

Jak se v zemích OECD změnila dlouhodobá nezaměstnanost (v procentních bodech):

 

Zdroj: OECD

Pozn.: Údaje za Řecko, Chile, Izrael a Lucembursko nebyly k dispozici.

 

Lépe než většině zemí OECD se České republice daří, i pokud jde o míru nezaměstnanosti mladých lidí.

Podíl ekonomicky aktivních osob mezi 15 až 24 lety, které nemají práci, sice ve srovnání s počátkem roku 2008 vzrostl, a to o 1,4 procentního bodu. Tento nárůst byl však nižší než průměr celé OECD (o 2,1 p.b.). Ze statistiky Eurostatu navíc vyplývá, že na předkrizovou hodnotu se Česko následně vrátilo v první polovině roku 2016.

V období, které sleduje OECD, se na úroveň před krizí dostalo pouze pět zemí – Izrael, Chile, Maďarsko, Německo a Japonsko.

 

Jak se v zemích OECD změnila nezaměstnanost mladých (v procentních bodech):

Zdroj: OECD

 

Přečtěte si další aktuality:

ČR má nejméně mladých středoškoláků bez práce

Kolik Čechů odradil neúspěch při hledání práce? Statistika OECD

Nové porovnání: Jak se změnily mzdy ve srovnání s rokem 2011

Práci nehledají nebo do ní nemohou hned nastoupit. Statistika Eurostatu

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000