U maturantů je nejoblíbenějším vysokoškolským oborem ekonomie

Mezi středoškoláky, kteří dokončili maturitní vzdělání a míří za vysokoškolským titulem, je největší zájem o studium oborů ekonomie (22 % z těch, kteří se hlásí ke studiu na vysoké školy a k přijímacímu řízení se dostaví), pedagogiky (15 %), lékařských věd (11 %), zdravotnictví (10 %) a informatiky (9 %). U přijímacích zkoušek na vysoké školy jsou přitom nejúspěšnější maturanti přihlášení na matematické a technické obory. Největší úspěšnost přijatých je potom na stavební obory (89 %), strojírenské obory (84 %), dopravní obory (83 %) a obory potravinářské (82 %).

Velký převis poptávky naopak vykazují humanitní obory, kde je úspěšnost přihlášených studentů u přijímacích zkoušek výrazně nižší. Nejmenší šanci mají zájemci o studium oboru psychologie (přijato 14 % z přihlášených), publicistiky a knihovnictví (34 %) a lékařských věd (35 %), které jsou současně jedním z nejoblíbenějších oborů s počtem téměř 5 000 přihlášených v roce 2017/18.

Obor ekonomie, na který se hlásilo ve školním roce 2017/18 nejvíce zájemců o studium ze všech vysokoškolských oborů (10 181), vykazuje vysokou míru úspěšnosti u přijímacích zkoušek, z celkového počtu přihlášených bylo přijato 76,3 % studentů.

Zdroj: Národní ústav pro vzdělávání

Přečtěte si další aktuality:

Míra nezaměstnanosti klesá, do práce míří i dlouhodobě nezaměstnaní

Jaký obor by mělo jít studovat vaše dítě? Známe profese s nejnižší mírou nezaměstnanosti

Téměř 17 procent. Jak se odměny v prvním pololetí 2018 podílely na mzdách

Předpokládaný počet odpracovaných let vzrostl v EU na 36

 

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000