Více než 16 procent. Jak se odměny loni podílely na mzdách

Mimořádné odměny loni představovaly 16,6 % průměrné mzdy zaměstnanců v České republice. V platové sféře se jednalo o 7,7 % průměrného platu.

Ukazují to data z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) za rok 2017.

Větší podíl na výdělcích měly odměny ve mzdové sféře u nemanuálních pracovníků, a to 17,2 %. U manuálně pracujících se jednalo o 15,9 %.

Podle hlavních tříd zaměstnání měly odměny největší podíl na výdělcích u „řídících pracovníků“ (průměrně 21,1 % mzdy) a u „technických a odborných pracovníků“ (17,3 % mzdy). Nejnižší podíl odměn byl naopak vykázán u „pracovníků ve službách a prodeji“ (11,9 % mzdy) a u „pomocných a nekvalifikovaných pracovníků (14 % mzdy).

Více se odměny na výdělcích podílely u mužů – v průměru činily 17,5 % mzdy. U žen to ve stejném období bylo v průměru 14,9 %.

V platové sféře se mimořádné odměny nejvíce podílely na výdělku rovněž u „řídících pracovníků“ (průměrně 13 % platu) a u „kvalifikovaných pracovníků v zemědělství, lesnictví a rybářství“ (10,2 % platu). Nejnižší podíl odměn měli „zaměstnanci v ozbrojených silách“ (průměrně 1,4 % platu) a „pracovníci ve službách a prodeji“ (6,2 % platu).

 

Přečtěte si další aktuality:

V roce 2017 rostly mzdy i platy, ukazuje podrobná statistika

Prodavači, řidiči, nástrojáři. Ve kterých odvětvích loni pracovalo nejvíce osob

Firemní vize by neměla existovat jen v hlavě ředitele

Jak jsou lidé spokojeni se zaměstnáním. Porovnání Eurostatu

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management