Základní školství v ČR: Ubývá škol i mladých učitelů

Na každou základní školu v České republice připadá v průměru téměř 214 žáků. Ještě v roce 2010 byl přitom tento počet o více než dvacet nižší, ukazuje analýza na webu Česko v datech. Kromě nástupu populačně silných ročníků 2007 až 2010 může za nárůst také postupné rušení základních škol. Za posledních pět let jich ubylo sice jen osm, od roku 2006 ale jejich počet klesl už o 359, uvádějí autoři.

Největší základní školy se nyní nacházejí v Praze - na každou z nich tu v průměru připadá 352 žáků. Následuje Ústecký kraj, kde jednu školu navštěvuje v průměru 263 žáků. Nejméně početné základní školy najdeme naopak v Kraji Vysočina. Do každé z nich chodí v průměru 163 dětí.

Hlavní překážka? Plat

Na jednoho učitele nyní v ČR připadá 14,5 žáka, což je jen o jednoho více než před pěti lety. Zároveň je ale ze statistiky patrné, že český učitelský sbor stárne. Zhruba třetině pedagogů je dnes 45 až 55 let. Více než 56 let je 17,4 procenta vyučujících, zatímco ještě v roce 2006 to bylo jen 12,8 procenta. Podíl učitelů do 35 let přitom ve stejném období klesl z 27,7 procenta na 18,9 procenta.

„Nedostatek učitelů se už dnes projevuje především v oborech, ve kterých je možné najít lépe placenou práci. Postupně tak začínají chybět lidé nejen na prvním vyučovacím stupni, ale i ti, kteří by vyučovali cizí jazyky, odborné technické předměty nebo IT,“ shrnují analytici projektu Česko v datech.

Hlavním důvodem, proč je školství pro mladé absolventy vysokých škol neatraktivní, je podle nich výše platů. „Průměrný plat učitele je pouze na 52 procent průměrného platu obdobně vzdělaného člověka, zatímco průměr OECD činí 78 procent. Relativně lépe je na tom učitel například i v Chile, kde to je 59 procent,“ komentuje současnou situaci rektor soukromé vysoké školy Unicorn College Jan Čadil.

Podle Českého statistického úřadu, z jehož dat analýza vychází, loni v ČR fungovalo 4124 základních škol. Nejvíce se jich nachází ve Středočeském kraji (534 ZŠ) a v Jihomoravském kraji (473 ZŠ), nejméně v Karlovarském kraji, kde je základních škol pouze 106.

 

Přečtěte si další aktuality

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000