10 nejžádanějších schopností u zaměstnanců v roce 2019

22. 03. 2019 / Trh práce a vzdělání

Víte, jaké jsou nejžádanější schopnosti a znalosti mezi zaměstnavateli, které hledají u svých zaměstnanců a současně si jich nejvíce cení? Síť LinkedIn určená pro profesionály zveřejnila na základě svých analytických dat jejich seznam.

Soft Skills – na měkkých dovednostech záleží

LinkedIn uvádí, že 57 % manažerů považuje měkké dovednosti za důležitější než technické schopnosti (hard skills). Zejména v době, kdy dochází k rozmachu robotiky a měkké dovednosti roboti skutečně neovládají. Zde je pět nejžádanějších měkkých dovedností mezi zaměstnavateli z celého světa:

Kreativita – firmy stále potřebují zaměstnance, kteří dokáží příjít s inovativními řešeními nejen v případě problémů, ale také v rámci směřování organizace.

Přesvědčivost – mít dobrý produkt je skvělé, ale pokud nejste dost přesvědčivý, abyste jej prodali zákazníkům, nikdo další jej neocení.

Spolupráce – efektivní spolupráce mezi členy týmu i týmy mezi sebou je základem fungující organizace a její zvládnutí vyžaduje osvojení řady měkkých dovedností.

Adaptabilita – schopnost přizpůsobit se změnám a novým věcem je v dnešní rychlé době základem pro fungování nejen ve firmě ale v celé společnosti.

Time Management – zvládat své úkoly v požadovaném čase je zásadní nejen pro úspěšného manažera, ale také pro každého zaměstnance, který chce být pro svého zaměstnavatele přínosem.

Hard Skills – bez technických znalostí to už v řadě oborů nejde

Technické znalosti a schopnosti jsou žádané zejména v oborech zaměřených na IT. Základní digitální dovednosti jsou však již dnes pro řadu zaměstnavatelů samozřejmostí a bez schopnosti ovládat výpočetní techniku se na trhu práce pravděpodobně neobejdete. Mezi zaměstnavateli jsou však žádané i další hard skills.

Analytické uvažování – firmy získávají díky internetu spoustu dat o svých zákaznících, o kterých se jim pár let zpátky ani nesnilo. Znamená to však, že potřebují zaměstnance, kteří tato data dokáží zpracovat a na základě nich rozhodovat.

Řízení lidí – zaměstnavatelé oceňují zejména manažeři, kteří umějí lidi vést přirozeně a motivovat je k lepším výkonům právě pomocí soft skills.

Znalost cizích jazyků – svět se přibližuje a znalost cizích jazyků, zejména angličtiny, je dnes již samozřejmostí. Ovládání jakýchkoli dalších cizích jazyků je už pouze plus.

Vývoj mobilních aplikací – užívání internetu se přesouvá od desktopů do mobilů. Vývojáři mobilních aplikací jsou mezi firmami proto stále velmi žádaní.

Programování v cloudu – řada firem přesouvá správu svých dat do cloudu. Zaměstnanci se schopností tato data spravovat a používat, nebo ještě lépe programovat, jsou velice žádaní.

Zdroj: LinkedIn