10 zemí s nejlepší mírou rovnováhy mezi pracovním a osobním životem

19. 02. 2020 / Trh práce a vzdělání

Hledáte rovnováhu mezi pracovním a osobním životem a chcete být v obou sférách spokojení? Tak to byste se měli přestěhovat do Nizozemska. Zde jsou podle OECD zaměstnanci nejspokojenější.

Lidé žijící v Nizozemsku tráví méně času v práci a více času věnují svým volnočasovým aktivitám. Mají také více času na spánek a celkovou relaxaci. Vyplývá to z žebříčku Better Life Index, který měří kvalitu života v jednotlivých zemí OECD.

Pouze 0,4 % zaměstnanců pracuje v Nizozemsku přesčas, což znamená, že tráví v práci více než 50 hodin týdně. Průměr mezi zeměmi OECD je přitom 11 %. “Práce přesčas ovlivňuje lidské zdraví a zvyšuje míru stresu. Čím méně času lidé v práci tráví, tím více času mohou věnovat dalším činnostem zahrnujícím péči o sebe a volnočasové aktivity,“ uvádí OECD. 

Žebříček zemí, v jehož první desítce se umístily pouze evropské země, také zohledňuje, kolik lidé pracující na plný úvazek mají volného času a prostoru věnovat se sami sobě. Nejlépe jsou na tom lidé v Itálii s 16,5 hodinami týdně a dále ve Francii, Španělsku a Dánsku. Pro srovnání USA se umístily až na 27 místě žebříčku s 11 % podílem zaměstnanců pracujících přesčas a nejhůře dopadli v míře rovnováhy mezi pracovním a osobním životem lidé v Mexiku a v Kolumbii. 

Autoři žebříčku také upozorňují, že nejčastěji jsou špatným vyvážením práce a volného času postiženy rodiny a vyzývají národní vlády, aby zaváděly podpůrná opatření pro pružné pracovní úvazky.

Země s nejlepší vyvážeností mezi osobní a pracovním životem v rámci OEC

  1. Nizozemsko
  2. Itálie
  3. Dánsko
  4. Španělsko
  5. Francie
  6. Litva
  7. Norsko
  8. Belgie
  9. Německo
  10. Švédsko

Zdroj: OECDWeForum