5 zemí, které nejvíce investují do výzkumu a vývoje

16. 11. 2020 / Trh práce a vzdělání

Víte, které státy investují nejvíce peněz do výzkumu a vývoje? Přehled pěti zemí s nejvyšším podílem hrubého domácího produktu investovaného do výzkumu přinesla Světová banka.

Do vývoje a výzkumu investuje ze všech států na světě nejvíce Izrael, a to 4,95 % HDP. Izraelští vědci se nejvíce zaměřují na informační systémy, kyberbezpečnost, umělou inteligenci a lékařský výzkum.  Izraelci také vedou ve vývoji dronů.

V Asii investuje do vývoje nejvíce Jižní Korea, a to 4,81 % HDP. Země patří k lídrům v oblasti získávání nových vědeckých poznatků a místní vláda také umožňuje začínajícím podnikatelům, aby používali státní vybavení k vědeckým průlomům.

V Evropě vede žebříček Švýcarsko, které do výzkumu a vývoje investuje 3,37 % HDP ročně. Ve Švýcarsku vyjde také průměrně nejvíce výzkumných studií na tisíc obyvatel na světě.

Čtvrtou příčku obsadilo Švédsko, které je známé svými investicemi do vývoje v oblasti zelených technologií, šetrné energetiky a přírodních věd.

Japonsko zaujímá pátou příčku s 3,26 % HDP investovaného ročně do výzkumu. Japonsko je také silné ve vývoji a výrobě nových aut, kamer, lékařského vybavení a dalších technologických produktů.

Zdroj: WEF