Češi objevují výhody home office, většina ji využívá alespoň jednou měsíčně

19. 08. 2019 / Trh práce a vzdělání

20 % českých zaměstnanců umožňuje zaměstnavatel pracovat z domu a dalších 20 % by rádo využívalo možnosti home office. Vyplývá to z výzkumu společnosti LMC mezi českými zaměstnanci na téma práce z domu.

Společnost LMC se ptala přes tisíce českých zaměstnanců na to, jestli jim zaměstnavatel povoluje home office, jak často a jak její využívání kontroluje. Z uvedených 20 % zaměstnanců, kteří mají dovoleno home office čerpat, jich 51 % uvedlo, že mohou pracovat z domu v podstatě kdykoli a jen 2 zaměstnanci z 5 potřebují mít k čerpání home office souhlas nadřízeného. Dotazování v průzkumu také uvedli (77 %), že práci odvedenou z domu nadřízení kontrolují minimálně. Zajímá je skutečně odvedená práce, nikoli počet hodin odseděných u počítače.

Práce z domu samozřejmě není možná pro všechny zaměstnance, lidé ve výrobě nebo ve službách tuto možnost z logiky věci nemají. Home office tak nejčastěji praktikují vysokoškoláci ve věku 25-34 let a využívají ji hlavně v případech, kdy potřebují skloubit svůj osobní život s pracovním. Například když spěchají vyzvednout dítě ze školy, odjíždějí na dovolenou nebo potřebují vyřídit pochůzky po úřadech. Často také zaměstnanci pracují z domu s cílem poradit si se složitým úkolem, na který se potřebují soustředit a u něhož nechtějí být rušení.

Radši práce z domu, než vyšší plat

Z hlediska frekvence čerpání home office uvádí její využívání jedenkrát do měsíce 28 % zaměstnanců, 2 – 4krát měsíčně 23 % zaměstnanců a 5krát a vícekrát měsíčně 21 % zaměstnanců. Podle společnosti LMC by možnost home office uvítalo 20 % zaměstnanců, kteří tuto možnost doposud nemají a 15 % z nich by ji dokonce preferovala před navýšením platu.

„Výsledky výzkumu společnosti LMC musím potvrdit z vlastní zkušenosti. Ve firmách, které navštěvujeme, je mezi zaměstnanci skutečně čím dál větší poptávka po možnosti práce z domu. Firmy také často home office uvádějí jako jeden z benefitů, kterým lákají nové zaměstnance. A i my ve společnosti TREXIMA umožňujeme našim zaměstnancům pracovat z domu, když je to možné a nenarušuje to rozpracované projekty,“ uvedla Ing. Hana Kohoutová, ředitelka úseku Podnikové poradenství ve společnosti TREXIMA.

Základem pro fungování home office ve firmě je podle LMC důvěra, kdy šéf důvěřuje svým zaměstnancům a flexibilita, kdy zaměstnanec může pracovat z domu, když to opravdu potřebuje.

Zdroj: LMC