Čtyřdenní pracovní týden může dělat zaměstnance šťastnějšími
Chodit do práce pouze čtyři dny v týdnu a víkend si prodloužit o den navíc? To může být brzy realitou pro řadu zaměstnanců. Zahraniční firmy, například ve Švédsku, na Novém Zélandu nebo na Islandu, již zkrácení pracovní doby pro své zaměstnance úspěšně zavedly. Zaměstnanci se zdají spokojenější a mají více času na svou rodinu a koníčky. Efektivita práce se přitom nesnižuje.
„Když dáte lidem méně času na práci a více času volna, ukazuje se, že jejich produktivita se nesnižuje, naopak. Práci věnují více pozornosti a svůj čas využívají efektivněji. Stíhají stejný rozsah práce, a přitom často ve vyšší kvalitě,“ říká Adam Grant, profesor oborů management a psychologie na americké Univerzitě v Pensylvánií, kde testují dopad zkráceného pracovního týdne na zaměstnance. Grant současně upozorňuje, že pokud umožníte zaměstnancům čerpat třídenní víkend, roste jejich loajalita vůči zaměstnavateli, který jim umožnil trávit více času mimo práci.
Autor knihy Utopie pro realisty Rutger Bregman zasazuje zkracování pracovní doby do historického kontextu. Již ve třicátých letech minulého století někteří podnikatelé zkoušeli zkracovat zaměstnancům pracovní dobu. Například Henry Ford zkrátil svým dělníkům čas trávený v práci z 60 hodin týdně na 40 hodin týdně a jeho zaměstnanci začali být díky tomu produktivnější, protože ve svém volném čase byli méně unavení.
Dlouhá pracovní doba snižuje produktivitu
Pozitivní dopady na zaměstnance, kteří mají více volného času, podporují také vědecké studie. Vědci z britské Univerzity Warvick prokázali, že lidé, o které je v práci dobře postaráno, prokazují více snahy a intelektuálních schopností. Příklady zemí, kde mají naopak velmi dlouhou pracovní dobu, například Jižní Korea nebo Řecko, ukazují, že produktivita tamních zaměstnanců patří k nejnižším v porovnání s ostatními státy.
„České firmy s myšlenkou zkráceného pracovního týdne zatím spíše koketují, ačkoli jsem zaznamenala pár případů, kdy už firmy možnost zkrácení odpracovaných hodin během týdne zaměstnancům jako benefit nabízejí. Věřím však, že se tento celosvětový trend vyváženosti pracovního a osobního života bude dále rozšiřovat a lidé budou pracovat méně. Přestože to samozřejmě není možné ve všech sférách pracovního trhu,“ uvádí Hana Kohoutová, ředitelka úseku Podnikového poradenství ve společnosti TREXIMA.
Stejně jako před pár desetiletími připadalo lidem nemožné, že by do práce nechodili v sobotu a měli k dispozici dvoudenní víkend, může se doba velmi rychle změnit a z pracovního pátku se stane den volna. Zatím máme alespoň jistotu, že více volného času má na zaměstnance dobrý vliv.
Uvažujete o zavedení čtyřdenního pracovního týdne a potřebovali byste poradit, jak tuto změnu napříč firmou realizovat? Obraťte se na nás.
Zdroj: World Economic Forum