Deset nejrespektovanějších profesí na světě

06. 01. 2020 / Trh práce a vzdělání

Toužíte po práci, které si budou ostatní vážit? Tak to byste se měli stát lékařem, právníkem nebo inženýrem.

Nadace zaměřená na vzdělávání Varkey Foundation vydala výsledky výzkumu realizovaného ve 35 zemích, kterého se v každé zemi zúčastnilo 1000 zástupců veřejnosti a jeho cílem bylo zjistit, jaké profese jsou mezi lidmi považovány za nejvíce hodné respektu. Respondenti výzkumu bodovali 14 vybraných profesí od nejvíce respektovaných po nejméně respektované. Vybrané profese přitom vycházely z dotazníků absolventů, kteří je dobrovolně zvolili jako svá budoucí povolání.

Na prvních místech žebříčku se umístili lékaři, následně právníci a inženýři. Čtvrtou pozici obsadila pozice z oboru školství – ředitel školy, následovaný policistou, zdravotní sestrou či bratrem, účetním, zástupcem lokální samosprávy a konzultantem managementu. Na desátém místě žebříčku nejrespektovanějších profesí je učitel/ka na střední škole následovaná učitelem/učitelkou na základní škole.

Nejspodnější stupně žebříčku mezi respondenty výzkumu potom obsadily profese jako web designer, sociální pracovník a úplně nejhůře dopadla pozice knihovníka.

Celkový žebříček nejrespektovanějších pozic:

1)    Lékař
2)    Právník
3)    Inženýr
4)    Ředitel školy
5)    Policista
6)    Zdravotní sestra
7)    Účetní
8)    Zástupce místní samosprávy (úředník)
9)    Konzultant
10)    Učitel na střední škole
11)    Učitel na základní škole
12)    Web designer
13)    Sociální pracovník
14)    Knihovník

Zdroj: Global Teacher Status Index 2018