Firmy své zaměstnance testují minimálně, hodně z nich však povoluje práci z domu

24. 11. 2020 / Trh práce a vzdělání

Velice málo firem testuje své zaměstnance na Covid, na druhou stranu 64 % zaměstnanců stále pracuje z domu. Během koronavirové karantény to bylo až 76 % ze všech zaměstnanců a 43 % firem dovoluje svým zaměstnancům stále práci z domu nepovinně.

Vyplývá to z výzkumu Světového ekonomického fóra mezi 1000 společností z 29 zemí po celém světě na téma výzev, které koronavirová pandemie přináší do pracovního života.

Firmy jako nejčastější milník, při kterém vrátí své zaměstnance zpět na pracoviště, uváděly pokles případů výskytu koronaviru, zpřístupnění vakcíny a rozvolnění opatření zavedených vládou.

Více než třetina zaměstnanců (38 %) se chce vrátit zpět na pracoviště, jakmile to bude možné a 6 % se nechce z home office vracet vůbec.

Firmy testují málo, testy považují za drahé

Co se týče testování a prevence šíření viru, tak pouze 17 % firem v průzkumu uvedlo, že své zaměstnance testuje, ale 60 % z nich vyžaduje testy povinně. Z těchto firem své zaměstnance testuje 19 % firem denně, 37 % jednou za týden a 44 % méně často. Nejčastěji uváděným důvodem, proč firmy své zaměstnance netestují, je vysoká cena testů, složitost provádění těchto testů a jejich možná nepřesnost.

Zdroj: WWF