Jak děti motivovat v hledání budoucího povolání? Příklad nabízí platforma Creatoola

Kreativní průmysl se v době rozmachu digitálních technologií stává čím dál viditelnějším oborem, ve kterým se prosazují také české projekty. Mezinárodní úspěch českých počítačových her nebo vizuálních efektů by však nebyl možný bez nadaných tvůrců a šikovných vývojářů. Pestrou a atraktivní kariéru proto nyní dětem přibližuje platforma Creatoola. Jak jinak než kreativním způsobem.

Tvorba vizuálních efektů, příprava animací nebo programování počítačových her. To jsou příklady kreativních oborů, které nejsou tolik vidět. Než však vznikne počítačová hra, trvá to i několik let a na jejím vzniku se podílí hned několik povolání. Vývoj počítačových her je přitom jen jednou z částí českého kreativního průmyslu, který zastupuje 5 % hrubého domácího produktu a meziročně roste rychleji než tradiční odvětví jako chemie nebo automobilový průmysl (zdroj: Manifest kreativního průmyslu).

Nedávno vytvořená platforma Creatoola proto pomáhá dětem, studentům, rodičům i školním poradcům s orientací v oborech animace, vývoje her a vizuálních efektů. Zábavnou formou přitom seznamuje budoucí pracovníku kreativního průmyslu s konkrétními profesemi a přispívá tím k rozvoji kreativního průmyslu v Česku.

Povolání a obory budoucnosti

„Creatoola atraktivní formou ukazuje, co všechno znamená stát se herním designérem, vývojářem nebo programátorem a kde se to naučit. Dětem dokáže vysvětlit obsah pojmů jako je 3D grafik, VFX výtvarník nebo herní analytik. Navíc představuje zajímavé osobnosti z oboru, které pracovaly na projektech, jež jsou dětem blízké. Patří mezi ně například 3D grafik Pavel Kacerle, který pracoval na slavném filmu Avengers,“ chválí platformu Marcel Navrátil, konzultant trhu práce ve společnosti TREXIMA.

TREXIMA je součástí projektu Kompetence 4.0 – Mapování budoucích kompetencí, který je zaměřený na poznání nových trendů a technologií v ekonomice a jejich transfer do vzdělávání. V rámci tohoto projektu byla také platforma Creatoola prezentována. Navrátil oceňuje, že Creatoola nabízí zájemcům o vzdělání v daných oborech rozcestník škol, kde je možné obor studovat. „Zlínský kraj je zastoupen Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a studijní nabídkou její fakulty multimediálních komunikací,“ uzavírá Navrátil ze zlínské společnosti TREXIMA.

Zajímá vás projekt Kompetence 4.0? Zjistěte o něm více nebo se na nás obraťte.